ESG-mozaik: induló tanúsítások, módosuló adatszolgáltatási szabályok, lejáró határidők

  • Bagyura András, Igazgató, Üzletfejlesztés, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

A magyar ESG-szabályozás 2026 nyarára új szakaszba lépett: már három akkreditált ESG-tanúsító működik, közeleg a beszámolási határidő, egyszerűsödött az adatszolgáltatás, és hamarosan lejár az ESG-tanácsadók képesítési határideje is. Közben a szabályozás továbbra is átmeneti állapotban van, ezért a hatóság több ponton könnyítésekkel igyekszik időt adni a piacnak a felkészülésre.

Az elmúlt hónapok fejleményei alapján kijelenthető, hogy a magyar ESG-keretrendszer a bevezetési szakaszból fokozatosan átlép a gyakorlati működés fázisába. Ebben az időszakban megjelentek a tanúsításhoz kapcsolódó részletszabályok, bővült a hatósági infrastruktúra, új útmutatók és segédanyagok váltak elérhetővé, és egyre világosabbá váltak a kötelezett vállalkozások számára a működési és megfelelési elvárások is.

A rendszer ugyanakkor még nem tekinthető teljesen kiforrottnak: több ponton átmeneti szabályok, hatósági iránymutatások és gyakorlati könnyítések érvényesülnek.

ESG, ESG-adatszolgáltatás, ESG-tanúsító, határidő, adatszolgáltatás, tanúsítás, ESG-keretrendszer, ESG-beszámoló, ESG-szabályozás, ESG-tanácsadó,
A magyar ESG-szabályozás 2026 nyarára működőképesebb és életszerűbb lett, de továbbra is átmeneti, fejlődő fázisban van.
Forrás: Shutterstock

Már három ESG-tanúsító működik

A magyar szabályozás egyik legfontosabb nyitott kérdése sokáig az volt, mikor indulhat el ténylegesen az ESG-beszámolók tanúsítása.

A tanúsítás részletszabályai 2025 végén jelentek meg, majd 2026 első felében fokozatosan, de viszonylag lassan elkezdett kiépülni a tanúsítói piac.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) nyilvántartása szerint a 2026. június 10-ei állapot alapján már három akkreditált és nyilvántartásba vett szervezet jogosult ESG-tanúsítói tevékenység végzésére.

További akkreditációk is várhatók még, de elmondható, hogy mostanra létrejött az a minimum piaci kapacitás, amely mellett a tanúsítási folyamatok ténylegesen is megindulhatnak.

OLVASSA TOVÁBB! Erről szól még a cikk:

• nincs szankció a tanúsítvány hiányára – de csak korlátozottan,

• közeleg a beszámolási határidő, de nem várható tömeges nyilvánosságra hozatal,

• német nyelvű kérdőív és német nyelvű útmutató is segíti a cégeket,

• a szoftverhasználat már tényleges megfelelési kérdés,

• módosuló ESG-adatszolgáltatás,

• pontosodott a taxonómiai kérdések kezelése is,

• július 1-jén új korszak kezdődik az ESG-tanácsadóknál.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Magyar adóilletőség, társadalombiztosítás

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 június
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink