Platformmunka: munkaviszony vagy sem? Hamarosan az EU is beszáll ennek értelmezésébe

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Európai Uniós irányelv és ILO egyezmény készül a platformmunka munkajogi szabályairól. A kérdés aktualitása miatt a közelgő változásokat az alábbiakban foglaljuk össze.

Milliókat érint a gyakorlatban: ez a platformmunka

A platformalapú munkavégzés („haknigazdaság”) olyan foglalkoztatási forma, amelynek keretében szervezetek vagy egyének online platformokat használva lépnek kapcsolatba más szervezetekkel vagy egyénekkel azzal a céllal, hogy fizetés ellenében megoldjanak konkrét problémákat vagy konkrét szolgáltatásokat nyújtsanak. A szolgáltatások nyújtására jellemzően főállás mellett, másodállásban kerül sor.

Olvassa el az Adózóna „Alkalmi foglalkoztatás: a három legfontosabb követelmény, amit be kell tartani", „Sofőrök bére: többnapos távolléttel járó munkavégzést hogyan kell díjazni?” és a „Munkaidő-beosztás változó napi munkaidő esetén – példákkal" című írását!

Idetartoznak a gyermekfelügyelet, háztartási munkavégzés, taxizás, futárszolgálat, fordítás, idősgondozás területei. A platformalapú munkavégzés a Covid–19-járványhelyzet alatt kezdett rohamosan elterjedni, a növekedés azóta is töretlen. A platformmunkások száma 2022-ben az Európai Unió területén 28 millió volt, ez 2025-ra már várhatóan a 45 milliót közelíti meg. Az Európai Unió területén a platformmunka vonatkozásában egységes szabályozás nem érvényesül. Emellett a hazai jog sem ismeri a platformalapú munkavégzés kategóriáját.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a gond a platformmunkával, az Európai Unió miként vélekedik erről, a A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) miért és milyen ütemezéssel kezd normaalkotásba, illetve ebben a témában Magyarországon a Kúria hogy döntött!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony csed igénylésekor

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink