adozona.hu
Könnyítés borászoknak az EPR rendszerében
//adozona.hu/2023_as_adovaltozasok/Konnyites_boraszoknak_az_EPR_rendszereben_IEHPA3
Könnyítés borászoknak az EPR rendszerében
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023 kormányrendelet (EPR-rendelet) újabb módosításon esett át augusztus végén. Ennek következtében a borászati termék is bekerült az EPR-rendelet fogalmi rendszerébe, illetve a borászati termék üvegcsomagolásának gyártója számára díjátalány-fizetési lehetőséget vezetnek be, írja honlapján megjelent elemzésében az Andersen Magyarország.
Az EPR-rendelet a borászati termékek meghatározása során az Európai Uniós szabályozást (1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet VII. melléklet II. részében) veszi alapul, mely szerint idetartoznak a szőlőből készült termékek, amelyek 17 különböző kategóriába sorolhatók a jelenleg hatályos uniós szabályozásban. Többek között ilyen kategóriák például a bor, a gyöngyözőbor, a pezsgő és a szőlőmust – ismerteti az Andersen Magyarország elemzése.
Tartson velünk „EPR-kötelezettség: közeledik az első bevallás” című rendezvényünkön! |
A díjátalány-fizetés egy lehetőség, amelyről a borászati termék üvegcsomagolásának gyártója dönthet, azonban a díjátalány-fizetésre vonatkozó választás tárgyéven belül nem változtatható meg. A díjátalány keretében a gyártó által fizetendő EPR-díj mértékét a gyártó által forgalomba hozott palackmennyiség alapulvételével kell meghatározni. További könnyítés, hogy a díjátalány tartalmazza a borászati termék üvegcsomagolásához kapcsolódó további fogyasztói, gyűjtő- és szállítási csomagolás EPR-díját is.
A díjátalány mértéke még nem ismert, ezért a borászok számára még nem lehet megállapítani, hogy a lehetőség választása pontosan milyen mértékű könnyítést jelenthet az EPR-díj-fizetési kötelezettség tekintetében. A kormányzat korábbi kommunikációja alapján azonban a szabályozás célja egyértelműen az, hogy a borászok terhei ne növekedjenek tovább az EPR-rendszer bevezetésével a termékdíjhoz képest.
Az azonban már most is biztosan kijelenthető, hogy a fenti módosítások komoly adminisztratív könnyítést jelentenek a borászok számára. Díjáltalány-fizetés választása során ugyanis nem lesz kötelező a körforgásos (KF) kód szerinti nyilvántartás vezetése az üvegcsomagolások (és a kapcsolódó fogyasztói, gyűjtő- és szállítási csomagolás) tekintetében – emelik ki az Andersen Magyarország szakértői.
A borászati termékek üvegcsomagolása gyártójának csupán a Magyarországon általa forgalomba hozott vagy készletre vett borászati termék kategóriájának megnevezéséről és üvegcsomagolásának a mennyiségéről – azaz a palackok darabszámáról – kell majd nyilvántartást vezetnie. A negyedéves adatszolgáltatás keretén belül pedig majd az egyszerűsített nyilvántartásból kell a borászoknak adatot szolgáltatniuk az országos hulladékgazdálkodási hatóság felé – hangsúlyozzák az Andersen Magyarország elemzői.
Hozzászólások (0)