hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: EPR-köteles-e az import kötözőszalag?

  • adozona.hu

EPR-köteles-e az import kötözőszalag? – kérdezte olvasónk. Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt a kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. kormányrendelet (EPR-rendelet) 1. melléklete tartalmazza azokat a termékeket, amelyek a rendelet hatálya alá tartoznak. Idetartoznak többek között a csomagolások, amely alatt a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolást kell érteni.

Az EPR-rendelet 16. § alapján a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi első forgalomba hozatalával keletkezik. Ebből a szempontból forgalomba hozatalnak minősül többek között a körforgásos termék tulajdonjogának első belföldi ingyenes vagy visszterhes átruházása vagy a saját célú felhasználás.

A csomagolás kötelezettjének meghatározásához figyelembe kell venni az EPR-rendeletben lévő csomagolás fogalmát is.

Csomagolás:
„…bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak…”.

Tehát a csomagolás akkor keletkezik, amikor a csomagolószerbe belecsomagolják az árut.

Ez alapján a külföldről beszerzett üres kötözőszalag nem EPR-köteles, csak annak a csomagolása, mivel a jogszabály alapján a csomagolás lebontása belföldön saját célú felhasználásnak minősül.

Ha a külföldről behozott üres kötözőszalaggal megkötnek valamit, és azt belföldön értékesítik, akkor a kötözőszalag csomagolássá válik, és ezáltal EPR-köteles lesz. Tehát a termék értékesítése kapcsán az első belföldi forgalomba hozatal jogcímén lesznek EPR-kötelezettek.

Nem keletkezik EPR-kötelezettség, ha a beszerzett kötözőszalagot külföldre értékesítik. Belföldre, csomagolásként történő értékesítés esetén szintén mentesség áll fent, ha a belföldi vevőjük nyilatkozik, hogy a részére eladott termékek legalább 60 százalékát külföldre fogja továbbértékesíteni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Előleg áfarendezése

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink