hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kitől vesz el, kinek jó az adócsomag? Ellenzéki bírálatok

  • MTI/Adózóna

A szocialisták, a DK, az LMP és a Párbeszéd vezérszónokai is bíráltak az adótörvényekről szóló, a parlament előtt fekvő indítványt a kedd délutáni általános vitában.

MSZP: sokféle válságról nem beszél a kormány

Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) szerint miközben a kormányfő és a jegybankelnök a közelgő válság emlegetésével a megszorításokra készíti fel az embereket, éppúgy nem beszél az országot sújtó demográfiai, kivándorlási, lakhatási, oktatási, egészségügyi és szociális válságról, mint az egészségügy helyzetéről.

Mintha a mai magyar valóságot nem is érzékelnék – jelentette ki a kormányoldalról a szocialista párti politikus, aki szerint legfőképpen azt a helyzetet kellene kezelni, hogy minden tizedik szülőképes korú nő külföldön tartózkodik, és minden hatodik magyar állampolgár a határokon túl születik.

Arra szólította fel a kormányoldalt: ismerjék el, hogy nem működik a családtámogatások rendszere, majd arról beszélt, hogy szülői hozzájárulás nélkül egy fiatal párnak ma 20-40 év alatt sikerül megtakarítania egy lakás árát.

Bangóné Borbély Ildikó arra is felhívta a figyelmet, hogy a négymillió hazai munkavállaló több mint fele minimálbérre van bejelentve, így ha majd nyugdíjba megy, 50 ezer forint körüli ellátásra számíthat. Kitért arra is, hogy az államnak nagyobb figyelmet kellene fordítania az egyszülős családokra, mert ott jóval nagyobb az elszegényedés esélye.

DK: csak a kormánynak jó ez a tervezet

Varju László (DK) szerint sem a munkáltatóknak, sem a munkavállalóknak nem előnyös, csak a kormányzatnak jó ez a tervezet, amely tovább koncentrálja az adóbevételeket és bővíti az elköltés lehetőségeit, holott ehelyett egyszerűbb adórendszerre, felelős, hatékonyan működő államra volna szükség.

A politikus arra hívta fel a kormányzatot, hogy e hónap végéig készítse el a 2017-es zárszámadás alapját, hogy látni lehessen viszonyszámokat a jövő évi költségvetés elfogadása előtt.

Azt mondta, a 2010-es 37-ről 2016-ra a GDP 40 százalékáig emelkedett az adók aránya, amivel Magyarország a régióban a legmagasabb szintet mondhatja magáénak, a világ legmagasabb áfamértékén pedig nem segít, hogy bizonyos termékeket alacsonyabb kategóriába soroltak át.

Az ellenzéki politikus szerint egymillió forintos havi jövedelemig csökkenteni, felette viszont emelni kellene a személyi jövedelemadót, a bevallásokat pedig az állam készítse el, amivel elejét lehetne venni a csalásnak, a hibázásnak és a késedelemnek is.

Varju László elfogadhatatlannak nevezte a cafeteria-rendszer tervezett átalakítását, mondván, semmi garancia nincs arra, hogy az így ki nem adott összeget a munkáltatók odaadják végül alkalmazottaiknak.

LMP: a Fidesz bukásra ítélte a társadalom többségét

Csárdi Antal (LMP) azt mondta, hogy a Fidesz által elképzelt gazdasági modell eleve bukásra ítélte a társadalom többségét. A bukásra ítéltek közé tartoznak a külföldön dolgozók, az időskori szegénység által sújtott nyugdíjasok, az ápolók, a kisvállalkozók vagy a pedagógusok - tette hozzá.
2010 óta durván nőttek az egyébként is nagy társadalmi különbségek, az egykulcsos adó szétszakítja az országot, mert a tehetőseknek ad, a rászorulóktól pedig elvesz – jelentette ki. Ezzel az adórendszerrel a társadalom kilencven százaléka járt rosszabbul – közölte az ellenzéki párt vezérszónoka. A dolgozói szegénységet a progresszív személyi jövedelemadóval lehetne elkerülni - ismertette elképzelésüket.

A kabinet megszorít, de a megszorításokat nem magukon, hanem a dolgozókon kezdik – hangsúlyozta. Hozzátette, elfogadhatatlannak tartják, hogy a cafeteria-kedvezmények közül egyedül a SZÉP-kártyáét akarják megtartani.

A jelenlegi adórendszernek azok a multinacionális vállalatok is jelentős kedvezményezettjei, amelyeket a kormány beruházási támogatásokban és adókedvezményekben részesít – fogalmazott. Kérte, hogy állítsák vissza a társasági adó felső kulcsát, mert a kilencszázalékos szint „lényegében offshore országgá teszi Magyarországot”.

Párbeszéd: az adótörvények azoktól vesznek el, akiknek adni kellene

Burány Sándor (Párbeszéd) a magyar adórendszer sajátosságának nevezte, hogy a minimálbért és az alacsony jövedelmeket a „világ legmagasabb személyijövedelemadó-kulcsával” sújtják. Hangsúlyozta, hogy az alacsony keresetűeket sehol máshol nem sújtja 15 százalékos adóteher.

Kiemelte, a munkavállalók érdekében állna, hogy csökkentsék a minimálbér adóját.

Támogatta, hogy a dolgozó nyugdíjasok esetében engedjék el a járulékterheket, de azzal nem értett egyet, hogy az 55 év felettiektől megvonják az adókedvezményeket. Ez azzal fog járni, hogy a munkaadók el fogják bocsátani az 55 évesnél idősebb, de még nem nyugdíjas korú dolgozóikat – jelentette ki.

A cafeteria rendszere miatt sok alkalmazott jut olyan kedvezményekhez, amelyeket máshogy nem tudna igénybe venni, de úgy látszik, hogy ezt a kormány megunta – vélte a politikus. Ez önmagában is nagyon komoly és negatív változás, de eközben egy másik jogszabályban a kabinet azt javasolja, hogy a miniszterek havi fizetése akár az ötmillió forintot is elérhesse – folytatta gondolatmenetét a képviselő, aki szerint a kettő együtt „pofátlanság”.

A politikus azt mondta, hogy indokolatlannak tartja az eva megszüntetését.

Az adótörvényekkel azoknak adnak, akiknek amúgy is van és azoktól vesznek el, akiknek adni kellene – foglalta össze véleményét.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink