adozona.hu
Új rendelet: ügyvédi és közjegyzői iroda, közalapítvány számvitele
//adozona.hu/2017_es_valtozasok/Uj_rendelet_ugyvedi_es_kozjegyzoi_irodak_ko_S8JZ0K
Új rendelet: ügyvédi és közjegyzői iroda, közalapítvány számvitele
A cikk az egyéb szervezetek közül a köztestület és a közalapítvány, a különböző (ügyvédi, szabadalmi ügyvivő, végrehajtói, közjegyzői) irodák, az MRP szervezet, a víziközmű társulat, a közhasznú szervezetként működő felsőoktatási intézmény, az az európai területi együttműködési csoportosulás, és az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium számvitelibeszámoló-készítési szabályait mutatja be a 2017-től hatályos kormányrendelet alapján.
2017-től az egyéb szervezetek beszámoló-készítési és könyvvezetési kötelezettségére vonatkozó szabályokat a 479/2016. (XII. 28.) kormányrendelet (Rendelet) írja elő. A felsorolt szervezetekre a következő előírások érvényesek:
A köztestület, a közalapítvány és az MRP szervezet, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírásainak a Rendeletben foglaltak figyelembevételével történő alkalmazása.
Az ügyvédi irodának, a szabadalmi ügyvivő irodának, a végrehajtói irodának, a közjegyzői irodának, a közhasznú besorolással nem rendelkező európai területi együttműködési csoportosulásnak, az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorciumnak a beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettsége megállapításánál a Szt. előírásait kell alkalmaznia.
A közhasznú jogállású egyéb szervezet az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban: Ectv.) előírásait figyelembe véve, a Szt. és a Rendelet alapján köteles beszámolót készíteni, kivéve a közhasznú szervezetként működő felsőoktatási intézményt és a közhasznú szervezetként működő európai területi együttműködési csoportosulást, amelyeknél az Ectv. előírásainak figyelembevételével a Szt. előírásait kell alkalmazni.
Az egyéb szervezetek által alapított, fenntartott egészségügyi, szociális és oktatási tevékenységet ellátó, jogi személyiséggel rendelkező szervezet beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségét a létrehozó szervezet állapítja meg jogi személyisége alapján besorolva azt a Szt. szerinti gazdálkodó, vállalkozó államháztartás szervei vagy az egyéb szervezetek közé szervezetek közé.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti, hogyan kell együtt értelmezni az egyéb szervezetekre vonatkozó törvények, a számviteli törvény és a Rendelet szabályait!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A 2017-es változásokról itt, a 2018-asokról itt olvashatja el korábbi cikkeinket!
Hozzászólások (0)