hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nesze semmi: alkalmazhatatlan adóváltoztatások

  • Erdős Gabriella adószakértő, TaxMind Kft.

Nem egyértelmű és szelektív. És még főhet a feje is annak, aki megpróbálja átültetni a gyakorlatba a reklámadó minap elfogadott, számára éppen pozitív módosításait, ugyanis más adójogszabályok miatt falakba ütközhet. Az EU miatt is újabb törvényhozási procedúra várható.

A jó hír az, hogy a 30 millió forint alatti reklámköltség után a megrendelőnek 2014-ben sem kell társasági adóalapot növelnie. A kevésbé jó hír az, 2014 már elmúlt, a társasági adó bevallást a naptári évet követő adózóknak már be kellett adniuk.
Így hát, miután az adózó megörült a visszamenőleges hatályú kedvező változásnak, elkezdhet gondolkodni azon, hogy a kedvező változást mi módon tudja visszamenőlegesen érvényesíteni. Az első kérdés az, hogy vajon ebben az esetben lehet-e, kell-e önellenőrzést végezni. Az Art. 49. § (1) értelmében az önadózás útján megállapított adót, adóalapot az adózó helyesbítheti. Ugyanakkor a törvény következő mondata arra utal, hogy a helyesbítés oka az, hogy az adózó az adóalapját, adóját “nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg”, márpedig ebben az esetben mind az eredeti bevallás, mind az utólagos korrekció a jogszabálynak megfelelően történik.

Ha az adózó az önrevízió mellett dönt, akkor jól meg kell fontolnia az önrevízió időpontját. Az Art.168. § (3) pontja ugyanis előírja, hogy az önellenőrzési pótlékot ugyanazon bevallásnak ismételt önellenőrzése esetén a késedelmi kamat 75 százalékának megfelelő mértékben kell felszámítani. Természetesen a reklámadó költség miatti önellenőrzés nem eredményez pótlékfizetési kötelezettséget, azonban mindenképpen első önellenőrzésnek minősül és ezzel az év során esetlegesen szükséges későbbi önellenőrzést megdrágíthatja. (lásd például a 3006/2013 NAV útmutatót).

OLVASSA TOVÁBB  CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen nehézségekkel kell még számolni az önellenőrzésben, illetve milyen egyeztetésekre kényszerülnek a kapcsolt vállalkozások!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink