hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ismét a lakás áfájáról – milliók forognak kockán

  • adozona.hu

Az új lakás módosított áfakulcsa továbbra is sok olvasónkat foglalkoztatja. Ezúttal Bartha László adójogi szakjogász kérdésekre adott válaszait ismertetjük.

Kérdés: 2015-ben elkezdett lakásépítésnél, ami áthúzódik (ütemezés szerint) 2016-ra, az áfa 27 százalékos számlázást igényel még vagy már az új szabályozás szerinti 5 százalék érvényesíthető?

Válasz: Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 300. §-a értelmében a kedvezményes 5 százalékos adókulcsot azon értékesítésekre kell először alkalmazni, amelyek esetében az áfatörvény 84. §-a szerinti időpont (a fizetendő adó megállapításának időpontja) 2016. január 1-jére vagy azt követő napra esik. Így a kérdésében leírt ügyletre az 5 százalékos áfa alkalmazandó.

Kérdés: Elolvastam Bartha László adóügyi szakjogász cikkét. Mivel érintettek vagyunk, 2015-ben kötöttünk szerződést, 2016. évi lakásvásárlásra, előleget is fizettünk. A beruházó hallani sem akar a szerződésben levő vételár áfacsökkenéssel arányos vételárának csökkentéséről. Vagyis nem lehet szerződést módosítani. Akkor a vevő hogyan tudja valahogyan mégis érvényesíteni a kedvezményt? Itt milliós összegekről van szó, amit ne nyeljen le a beruházó.

Válasz: Ahogy a cikkben is szerepel, amennyiben a felek bruttó árban állapodtak meg, úgy az áfaelőírások módosítása nem eredményezi automatikusan a szerződéses ár megváltozását, figyelemmel arra, hogy bruttó árat mint a hatályos általános forgalmi adót tartalmazó összeget kell figyelembe venni. Így a szerződésben rögzített ár megváltoztatásához a szerződés megváltoztatása szükséges.

A szerződés módosítása alapvetően a felek közös megegyezésével történhet, csak korlátozott esetben van lehetőség a szerződés bírósági úton történő módosítására. A bíróság kezdeményhezeti a felek között fennálló szerződés módosítását, például a polgári törvénykönyv (Ptk.) 6:192. §-ára alapozva, mely szerint:

„(1) Bármelyik fél a szerződés bírósági módosítását kérheti, ha a felek közötti tartós jogviszonyban a szerződés megkötését követően előállott körülmény következtében a szerződés változatlan feltételek melletti teljesítése lényeges jogi érdekét sértené, és

a) a körülmények megváltozásának lehetősége a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előrelátható;

b) a körülmények megváltozását nem ő idézte elő; és

c) a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázata körébe.”

Megjegyzendő azonban, hogy a bírósági joggyakorlat korábban például egy esetben nem tekintette tartós jogügyletnek azt az adásvételt, ahol a vételár megfizetésre részletekben történt.

Olvassa el a témában korábban megjelent írásainkat is!
Lakást vesz? Nézze meg, mennyit nyer az áfacsökkentésen!
Mindent a lakásáfáról most és jövőre

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA adószám alatt utólagos engedmény

Bunna Erika

adótanácsadó

Társasház

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink