hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Drágulnak az új lakások

  • MTI

Az új lakások piacán áremelkedés várható, ezt támasztja alá a meghirdetett telkek és új lakások árának emelkedése is a GKI Gazdaságkutató Zrt. hétfőn közzétett elemzése szerint.

A kormányzati lakáspolitikai intézkedések közül az új lakások piacán a 27 százalékos általános forgalmi adó (áfa) 5 százalékra csökkentése inkább a kínálati oldalra gyakorol jelentős hatást, a beruházóknak ad a korábbinál nagyobb pénzügyi mozgásteret.

A keresletet csak abban az esetben ösztönzi az áfacsökkentés, ha a lakásvásárlók ennek hatására a korábbinál lényegesen alacsonyabb árakkal találkoznak, ez azonban nagyon valószínűtlen – írja a GKI, hozzátéve, hogy a saját kivitelezésben épülő családi házak esetében az áfavisszatérítés lehetőségét kihasználók csökkenthetik költségeiket.

A GKI szerint a családok otthonteremtési kedvezménye (csok) esetében várhatóan némi keresletösztönzés is megvalósul, bár az állami támogatások jelentős részét már az első hetek tapasztalatai alapján el fogja vinni az áremelés. A folyamat nyertese tehát nem elsősorban a lakosság, hanem inkább az építési szektor lesz.

A támogatás felhasználásával új lakást vásárlók nagy része eladóként is megjelenik a használt lakások piacán, növelve a kínálatot és csökkentve az árakat. Az emelkedő jövedelmek, a tartósan alacsony kamatok és a korábbi években elhalasztott vásárlások miatt van esély arra, hogy a kereslet „felszívja” a használt lakások kínálatát, és akkor hosszabb távon ismét áremelkedés valószínű, de kisebb mértékű, mint az új lakások piacán.

A strukturális problémák azonban fennmaradnak, a kisebb településekről, illetve a gazdaságilag fejletlenebb térségekből továbbra is nehéz lesz kiszabadulni, így az áralakulás is igen differenciált marad a gazdaságkutató szerint.

A kormány intézkedései jótékony hatással lesznek az építőiparra, és ezen keresztül a gazdasági növekedést is ösztönzik, de ez a stimuláció egy viszonylag drága, a költségvetésre komoly terhet rovó eszközzel valósul meg – áll az elemzésben.

A lakásépítést továbbra is állami döntések és nem piaci folyamatok szabályozzák, ebből következően az építőipari ciklus kilengése a gazdaság többi részénél jóval nagyobb lesz, és ennek sok a negatív hatása – fejtette ki a GKI. Hozzátette, a magyar lakosság lakhatási gondjainak komplex kezelésére továbbra sem tesz kísérletet a kormányzat, az amúgy is túlsúlyos saját lakásban lakást támogatja, ami a társadalom széles rétegei számára nem jelent megoldást.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink