hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozók, őstermelők figyelem! Fontos változás 2015-től

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
2

A mostaninál rövidebb idő alatt számolhatnák el az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők is elhatárolt veszteségüket – áll a 2015. évi adócsomagban.

A javasolt módosítás lényege, hogy a jövőre és azt követően keletkező elhatárolt veszteséget nem korlátlan ideig, hanem csak a következő öt év (de legkésőbb a tevékenység megszüntetésének éve) adókötelezettségének megállapításánál lehet majd figyelembe venni. Önmagában ez a korlátozás nem vonatkozna a 2015. előtt keletkezett, még nem érvényesített elhatárolt veszteségre, mert arra tíz évig (utoljára a 2025. adóévben) még megmaradna a jelenlegi feltételek szerinti előírás.

Az adózásban veszteségről akkor beszélünk, amikor valamely tevékenység során a felmerült költségek meghaladják az elért bevételeket. Ilyenkor nem keletkezik adóztatható jövedelem, ezért adózni sem kell. Csakhogy a bevételek és a költségek rendszerint nem egy időben jelentkeznek, ezért nem mindegy, hogy milyen időintervallumokban lehet azokat egymással szembeállítani. A személyi jövedelemadózásban fő szabályként az úgynevezett pénzforgalmi szemlélet érvényesül, azaz a jövedelmet adó(naptári)évenként, az adott évben befolyt bevételekből az adott évben felmerült költségek levonásával kell megállapítani. Emiatt gyakran előforduló eset, hogy amikor a bevételek beérkezése túlnyúlik az adóéven, a költségek meghaladják a bevételeket, azaz veszteség mutatkozik, míg a befolyó bevétel évében, amikor már kevesebb a költség, indokolatlan nyereség adódna, ha a korábban felmerült, veszteségként kimutatott költségek nem vihetők tovább. Ezt a problémát a veszteségelhatárolás intézménye oldja fel.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, ki, milyen feltételekkel számolhatja el az elhatárolt veszteséget!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Surányi Imréné

Tisztelt Hozzászóló! Észrevételével kapcsolatban arról tudom tájékoztatni, hogy a Parlament által tárgyalt törvényjavaslat a cikkben ismertetett módosításokat tartalmazza. Az nem változik, hogy a korábbi évről áthozott elhatárolt veszteséget a tárgyévi jövedelem 50 százalékáig lehet elszámolni (akkor is, ha a tevékenység megszűnik).

muschal.z.tibor

Tisztelt Adózóna!
Nekem már 2013. évre volt észrevételem ezzel ,kapcsolatban. Én már akkor is a józan ésszel ellentétetesnek tartottam a törvényi rendelkezés egyéni vállalkozókra és őstermelőkre vonatkozó kiterjesztését. Személy szerint csak üdvözölni tudom a tervezett törvénymódosítást, de visszamenőleges hatállyal, hisz a 2013, 2014. évben önhibájukon kívül megszűnt /elhalálozás, gazdaságátadás, stb. vállalkozásoknak ez a törvényi rendelkezés rengeteg plusz adófizetési kötelezettséget jelentett. A bevételeket el kellett számolni, ugyanakkor az előző évben, években keletkezett veszteség elszámolásánál megjelent az 50%-os korlát! Én ezt rendkívül igazságtalannak tartottam már akkor is és most talán lehetne tenni valamit, hogy egy önrevízióval megszüntessük ezt. Véleményem szerint a törvényalkotók figyelmét elkerűlte az, hogy nem csak kettős könyvviteli kötelezettség létezik, hanem van az úgynevezett egyszeres könyvvitel, mely szerint a bevételeket és a kiadásokat cask pénzügyileg teljesített tételekre lehet elszámolni. Tavalyi év folyamán a NAV-tól is kértem állásfoglalást ebben a témában ("ugye nem gondolják komolyan ezt az elszámolási módot"), de elutasító választ kaptam azzal, hogy a megszűnéskor is cask az 50% veszteség számolható el, holott a törvényből ez számomra már akkor sem volt egyértelmű, főleg nem volt elfogadható. Elvárható a törvényalkotóktól, hogy helyesen alkalmazzák a pont, vessző és a gondolatjelet a szövegezésben, hisz ennek súlyos anyagi és gazdasági vonzata is lehet!!! Talán még nem késő!!!
M.Z.adószakértő

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink