Figyelem! Az EU szankciói akkor is érinthetik a vállalkozást, ha Oroszországgal nem kereskedik

  • Varga Péter vámszakértő

Mint azt sokan tudják, az Európai Unió súlyos és példa nélküli szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben azt követően, hogy Oroszország 2022 februárjában teljes inváziót indított Ukrajna ellen. Ezek a szankciók kiszélesítik az Oroszországgal szemben 2014. óta fennálló korlátozásokat. Számos új intézkedés már kifejezetten nemcsak a közvetlenül Oroszországgal folytatott árukereskedelmet veszi célba, hanem más országok egyes cégei esetén is tiltja a behozatalt, kivitelt, szolgáltatásnyújtást, illetve többek között például bizonyos termékek esetén egy nem oroszországi partnerrel kötött szerződés adattartalmáról is rendelkezik. Ezért minden gazdálkodónak érdemes megvizsgálnia, hogy ezek a rendelkezések érintik-e a tevékenységét.

A szankciók közé célzott korlátozó intézkedések, gazdasági szankciók, diplomáciai intézkedések és vízumintézkedések tartoznak. A gazdasági szankciók Oroszország pénzügyi, kereskedelmi, energetikai, közlekedési, technológiai és védelmi ágazatát, valamint Oroszország vagy orosz személyek részére nyújtott szolgáltatásokat célozzák.

További írásokat a Adózóna oldalán „jövedéki adó, vám, deviza, termékdíj" témakörben itt olvashat, „Az Adózóna válaszol: a vámeljárás helye és időpontja” című videóját itt nézheti meg.

A korlátozó intézkedéseket tartalmazó 833/2014/EU tanácsi rendelet kihirdetése óta az Európai Unió számos szankciós csomagot fogadott el, és folyamatosan bővíti a tilalmak, korlátozások hatókörét. Jelenleg a joganyag közel 500 oldalas, és több mint 40 mellékletet tartalmaz. Az Európai Unió szankciókat vezetett be Fehéroroszországgal (Belarusz) szemben is, válaszul az orosz agresszióban való részvételére. A korlátozó intézkedéseket tartalmazó 765/2006/EK tanácsi rendelet 2024. július 1-jétől jelentősen kibővült, melynek eredményeként a belarusz szankciókat gyakorlatilag az orosz szankciókhoz igazították. Az említett rendeletek számos tilalmat tartalmaznak a kivitelre, a behozatalra, a szolgáltatásnyújtásra, a segítségnyújtásra stb., melyek közül jelen cikkben azokat szeretnénk kiemelni, amelyek nemcsak az orosz és belarusz áruforgalmat érintik, hanem az egyéb harmadik országot is érintő áruszállításokat is.

Jelen cikkben arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az orosz szankciók folyamatos változásait akkor is fontos követni, és a vonatkozó előírásait betartani, ha vállalkozásunk nem kereskedik közvetlenül Oroszországgal.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a vas- és acélipari termékeket miként érinti a tilalom, milyen előírások vannak a reexportra, illetve hol érhetők el a szankcionált cégek adatai!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vevőkijelölési jog zárt végű pénzügyi lízing

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink