hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alaptörvény-ellenesnek nyilvánította utólag az Alkotmánybíróság az árrendelet egyik pontját

  • adozona.hu

Az Alkotmánybíróság (Ab) alaptörvény-ellenesnek nyilvánította az egyes élelmiszerek kiskereskedelmi árának maximumát megállapító kormányrendelet (árrendelet) 3. § (2) bekezdés b) pontját – írja honlapján az Ab.

Az ügy előzménye, hogy a kormány az árrendeletben az élelmiszer termékkörbe tartozó hét termékcsoport esetében ármaximumot rögzített, továbbá a szóban forgó termékek forgalmazási kötelezettségét is előírta.

Az árrögzítéssel összefüggésben a miniszterelnök kabinetfőnöke tájékoztatási kötelezettséget írt elő a kereskedők számára. Ezen intézkedések betartását a fogyasztóvédelmi hatóság és a Nébih ellenőrizte.

Az árrendeletben foglaltak alkalmazási idejét több kormányrendelet is meghosszabbította, legutoljára 2022. november 1-jéig. Az indítványozók élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelemmel foglalkozó, országos hálózattal rendelkező gazdasági társaságok voltak. Álláspontjuk szerint az élelmiszerárak árrendeletben történő rögzítése, valamint az azzal összefüggő egyéb támadott jogszabályok ellentétesek az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésével, a jogbiztonság elvéből következő kellő felkészülési idő követelményével.

Hivatkoztak arra is, hogy az intézkedések alaptörvény-ellenesen korlátozzák az M) cikk (1) bekezdésből levezetett szerződési szabadságot. A kereskedőket terhelő kötelezettségek sértik az indítványozók tulajdonhoz való jogát, emellett a támadott jogszabályokkal összefüggésben a tisztességes hatósági eljáráshoz való joguk és bírósághoz forduláshoz való joguk megsértését, valamint az Alaptörvényben szereplő vállalkozáshoz való joguk aránytalan korlátozását is állították.

Az Alkotmánybíróság határozatában megállapította, hogy a vállalkozás szabadságába történt beavatkozásnak tekinthető egy kereskedőnek a kereskedő tevékenységétől való ideiglenes, de akár fél éves időtartamra szóló eltiltása, mivel ezzel a főtevékenysége gyakorlását teszi időlegesen lehetetlenné.

A szankció (beavatkozás) funkciója nyilvánvalóan az, hogy ösztönözze a norma címzettjeit az előírt kötelezettségek teljesítésére. Másrészt viszont a jelen ügyben nem hagyható figyelmen kívül a szabályozás azon legitim célja, hogy biztosítsa a lakosság alapvető élelmiszerekhez való hozzáférését.

Az Alkotmánybíróság kifejtette, hogy az ideiglenes eltiltás éppen a maximált ár bevezetése legitim céljának elérését veszélyezteti: a tevékenység folytatásától eltiltott kereskedő ugyanis nincs abban a helyzetben, hogy az alapvető élelmiszerek forgalmazásában részt vegyen, ezáltal pedig annak a lehetőségét szűkíti, hogy a lakosság azokhoz hozzáférjen. Erre tekintettel az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a kereskedő tevékenységtől való ideiglenes eltiltása alaptörvény-ellenesen korlátozta a vállalkozáshoz való jogot.

Ezek alapján az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította az árrendelet támadott 3. § (2) bekezdés b) pontját.

A jogszabályi rendelkezés már hatályát vesztette, ezért az Alkotmánybíróság a megsemmisítését mellőzte, ugyanakkor általános alkalmazási tilalmat állapított meg arra.

A határozathoz Handó Tünde és Patyi András alkotmánybíró fűzött különvéleményt – áll az alkotmanybirosag.hu-n.

A döntés ITT olvasható el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Küldföldi egyéni vállalkozó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink