adozona.hu
Külföldi ügyvezető biztosítotti jogviszonya magyar székhelyű cégben
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/torok_allampolgar_biztositotti_jogviszony_m_RHL342
Külföldi ügyvezető biztosítotti jogviszonya magyar székhelyű cégben
Török állampolgárságú, Törökországban élő ügyvezető biztosítottnak minősül-e egy magyar székhelyű cégben, milyen bejelentési kötelezettséggel jár? Olvasói kérdésre Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Egy magyar székhelyű cégben két török állampolgárságú tag szerepel, akik egyben ügyvezetők is. A lakcímük is Törökországban található, nem élnek Magyarországon. A tagi ügyvezetők rendelkeznek heti 36 órás munkaviszonnyal Törökországban. Kérdéseim a következők: 1. Biztosítottak lesznek Magyarországon? 2. Kell tajszámot kiváltaniuk? Ha nincs tartózkodási engedélyük, lakcímük, egyáltalán kaphatnak tajszámot? 3. Ha az 1-es kérdésre igen a válasz, azaz biztosítottak lesznek, akkor tajszám nélkül hogyan jelentem be őket? 4. Ha van heti 36 órás török munkaviszonya, akkor kell a minimálbér után tb-járulékot és szochót fizetniük? 5. Vagy megoldás, ha nullás adattartalommal nyújtom be a 2308-as bevallást és nem jelentem be őket?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A kérdésben említett török állampolgárságú tagok az ügyvezetői státuszukra tekintettel társas vállalkozónak minősülnek, és mivel nem nyugdíjasok az általános szabályok szerint kiterjed rájuk a biztosítás.
Ugyanakkor a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 3. § b) pontja értelmében a jogszabály rendelkezéseit a nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó személyre az egyezményszabályai szerint kell alkalmazni.
Törökországgal pedig hazánknak a szociális biztonsági egyezménye van, amely a 2015. évi XXX. törvény révén kerül kihirdetésre.
Az egyezmény 8. cikkének (1) bekezdés értelmében az egyik Szerződő Fél területén munkát vagy önálló vállalkozói tevékenységet végző személy munkaviszonyára vagy önálló vállalkozói tevékenységére annak a Szerződő Félnek a jogszabályait kell alkalmazni, ahol a személy a keresőtevékenységét folytatja, kivéve, ha az Egyezmény másként nem rendelkezik. Ez alapján, ha a munkavégzésre kizárólag Törökországban kerül sor, akkor a biztosítási kötelezettség Magyarországon nem áll fenn.
Ebben az esetben a kérdésben említett 5. pontban említett megoldás választható.
Ugyanakkor, ha a munkavégzés Magyarországon is sor kerül, akkor a biztosítási jogviszony fennáll. Ebben az esetben a tajszám igénylése elkerülhetetlen, amihez viszont szükséges lakóhely igazolása. Ugyanakkor járulékfizetési kötelezettség a társas vállalkozói jogviszonyban ebben az esetben sem keletkezik, mivel az érintett Törökországban rendelkezik heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal. A biztosítási (és bejelentési) kötelezettség ebben az esetben is „elkerülhető”.
Az egyezmény 12. cikkének (1) bekezdése értelmében ugyanis „a Szerződő Felek illetékes hatóságai vagy az általuk kijelölt intézmények a munkáltató és a munkavállaló közös kérelmére vagy az önálló vállalkozó kérelmére, közös megegyezés alapján a jelen Egyezményben nem szabályozott további mentességet állapíthatnak meg az alkalmazandó jogszabályokra vonatkozó általános rendelkezés alól, azzal a feltétellel, hogy az érintett személy továbbra is valamelyik Szerződő Fél jogszabályai hatálya alatt marad, vagy hatálya alá kerül. A mentesség megállapítása során figyelembe kell venni a foglalkoztatás vagy önálló vállalkozói tevékenység jellegét és körülményeit.” Ez alapján az érintettek a török biztosítóhoz (Szociális Biztonsági Intézet) fordulhatnak az erre vonatkozó mentesség kiadásáért. Ez azonban arra az esetre vonatkozik, ha a munkavégzésre Magyarországon (is) sor kerül.
Hozzászólások (0)