hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szünetel-e a biztosítási jogviszony, ha elmarad a megbízási díj kifizetése?

  • adozona.hu

Szünetel-e, szükséges-e szüneteltetni vagy megszüntetni a biztosítási jogviszonyt, van-e bejelentési kötelezettség, ha egy havi rendszerességgel fizetett megbízási díj vagy munkabér kifizetésére (egyben járulékfizetésre) 2-3 hónapig nem kerül sor? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Biztosítással járó jogviszony alapján egyébként havi rendszerességgel fizetett megbízási díj kifizetésére (egyben járulék fizetésére) 2-3 hónapig nem kerül sor. Ilyen esetben kell-e szüneteltetni vagy megszüntetni a biztosítási jogviszonyt (T1041)? Eltérő lehet-e a feltett kérdésre adott válasz, amennyiben a kifizetés elmaradásának oka: 1. munkavégzés hiánya, 2. megállapodásban foglaltak, 3. szerződés lejártát követően kerül sor a kifizetések elmaradására, majd ezt követően (2-3 hónap múlva) új szerződés alapján folytatódnak azok? Le kell-e zárni és újra bejelenteni a biztosítási jogviszonyt (megbízási vagy munkajogviszonyt) abban az esetben, ha egymást követő naptári napon szűnik meg a korábbi szerződés, illetve kezdődik a következő?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Biztosítással járó jogviszony alapján egyébként havi rendszerességgel fizetett megbízási díj kifizetésére (egyben járulék fizetésére) 2-3 hónapig nem kerül sor. Ilyen esetben kell-e szüneteltetni vagy megszüntetni a biztosítási jogviszonyt (T1041)?

Feltételezem, hogy a megbízásra olyan keretszerződés lett megkötve, hogy megbízási díj fizetésére akkor kerül sor, ha a megbízott adott hónapban folytatja a megbízási tevékenységét. Ha tevékenység hiányában 2-3 hónapig nem került sor kifizetésre, de a korábbi hónap(ok)ban a megbízás alapján biztosítási jogviszony jött létre, akkor azokban a hónapokban, amikor kifizetésre nem kerül sor, a biztosítási jogviszony már nem áll fenn. Erre tekintettel a biztosítási jogviszony megszűnését be kell jelenteni a T1041-es nyomtatványon.

Eltérő lehet-e a feltett kérdésre adott válasz, amennyiben a kifizetés elmaradásának oka: 1. munkavégzés hiánya, 2. megállapodásban foglaltak, 3. szerződés lejártát követően kerül sor a kifizetések elmaradására, majd ezt követően (2-3 hónap múlva) új szerződés alapján folytatódnak azok?

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján, ha a díjazásra nem havi rendszerességgel, hanem időszakonként vagy a tevékenység befejezését követően kerül sor, a biztosítási kötelezettséget a díjazás kifizetésekor (esedékességekor) kell elbírálni. A biztosítási kötelezettség elbírálásához a kifizetett díjból – ideértve az előleget is – a személyijövedelemadó-előleg alapjának számításánál jövedelemként figyelembe vett összeget azon időtartam naptári napjainak számával kell elosztani, amelyre a díjazás történt.

Le kell-e zárni és újra bejelenteni a biztosítási jogviszonyt (megbízási vagy munkajogviszonyt) abban az esetben, ha egymást követő naptári napon szűnik meg a korábbi szerződés, illetve kezdődik a következő?

A határozott időre szóló szerződések alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a szerződésben foglalt alapján kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon. Azaz, ha például a munkaviszony március 8-ára jött létre, akkor a tevékenység megkezdése előtt be kell jelenteni a T1041-es nyomtatványon a biztosítási jogviszony erre a napra, és ezen napot követő 8 napon belül ki kell azt jelenteni március 8-ára vonatkozóan. Ha március 9-ére is (azaz szintén egy napra) is biztosítási jogviszony jön létre, akkor ezen napra is így kell eljárni, azaz az egy nap biztosítási időt kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink