hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újabb törvénymódosítás: egyszerűsítés helyett káosz

  • Szikszai Anikó, tb-szakértő

Május 10-én a kormány újabb olyan törvénymódosítási csomagot nyújtott be az Országgyűléshez, amelynek az a hangoztatott célja, hogy csökkenjenek a vállalkozások adminisztratív terhei, de valójában a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások ma sem egyszerű megállapítási szabályait alakítják még átláthatatlanabbá, ellenőrizhetetlenebbé, ha azokat az Országgyűlés elfogadja, s 2015. január 1-jétől hatályba lépnek.

Az emberi erőforrások minisztere az e szabályozási javaslatokat is tartalmazó törvényjavaslatot május 10-én, T/11107. szám alatt az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításairól szóló „saláta” törvény-javaslatban.

A törvényjavaslat indoklása szerint a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások megállapítási szabályai változtatásának célja elsősorban a vállalkozói adminisztratív költségek csökkentése. Eszerint a módosítás biztosítja, hogy az egészségbiztosítási ellátásokra vonatkozó jogosultság, valamint az ellátások összegszerűsége nem a jogosult, illetve foglalkoztató egyedi nyilatkozata alapján, hanem a foglalkoztatónak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) felé teljesítendő adatszolgáltatásból kerül meghatározásra.  Így nem lesz szükség járulékos adatlapokra, melyeket eddig az egészségbiztosítási ellátás (például táppénz, gyed, tgyás stb.) igénybevételekor kellett kitölteni. Ezek helyett a munkáltató a NAV számára benyújtott egyetlen (úgynevezett 08-as) nyomtatványon tudja majd teljesíteni a munkavállaló egészségügyi ellátásához szükséges minden rendszeres adatszolgáltatási kötelezettségét.

A kitűzött cél alapvetően elfogadható. A változások két lépésben történő megvalósítása – mint a törvényjavaslat hatályba léptető, illetve átmeneti rendelkezéseiből kiderül- maga is jelzi, hogy jelentős informatikai fejlesztésekre van szükség. E forrásokat alapvetően európai uniós támogatások biztosítják.

 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink