adozona.hu
Koordinációs rendeletek: mit szabályoznak?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Koordinacios_rendeletek_mit_szabalyoznak_R3OEJM
Koordinációs rendeletek: mit szabályoznak?
Az Európai Unió szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelete, valamint a végrehajtására vonatkozó 987/2009/EK rendelete (továbbiakban: koordinációs rendeletek) szabályozza az azon személyek részére megállapítható ellátást és az alkalmazandó eljárást – ez a rokkantsági nyugdíj -, akiknek egészségi állapota megromlott, és ennek okán munkájukat részben vagy egészben nem tudják ellátni és több tagállamban is szereztek szolgálati időt. De mit jelent mindez a gyakorlatban? Összefoglaltuk.
A koordinációs rendeletek biztosítják azt, hogy az életpálya során a különböző tagállamokban szerzett szolgálati idők ne vesszenek el, azokat össze lehessen számítani, ez különösen jelentőséggel bír a nyugellátások esetében, amelyek hosszú távon biztosítják a jogosultak megélhetését. Az eljárás azonban a közösségi szintű szabályozás részletessége ellenére igen összetett, hiszen a tagállamokban eltérőek a nyugdíjkorhatárok, a nyugdíjjogosultság szabályai, és szintén különböznek a rokkantsági nyugdíjrendszerek, továbbá eltér a rokkantság meghatározása is. További problémát jelenthet, ha a vonatkozó jogszabályok egy tagállamon belül módosulnak.
A koordinációs rendeletek öregségi nyugdíjaknál alkalmazott szabályai – a szolgálati idők összeszámítása és az arányos (pro rata) nyugdíjszámítás módszere – a rokkantsági ellátásoknál is alkalmazandók. Nagyon fontos külön kiemelni, hogy koordinációs rendeletek a tagállami rokkantsági nyugdíjrendszerek két típusát különböztetik meg, amelyeknek jellemzői röviden a következők:
- „A” típusú rokkantsági nyugdíjrendszer az, ahol a rokkantsági nyugdíj összege független a biztosítási vagy tartózkodási idő hosszától és a jogosultság csak a megrokkanás időpontjában is fennálló biztosítási jogviszony esetében állapítható meg. A 883/2009/EK rendelet VI. számú melléklet jelöli meg az „A” típusú jogszabályokat alkalmazó tagállamokat. Ilyen szabályok vannak például az Egyesült Királyságban, Írországban, Svédországban vagy a Cseh Köztársaságban.
- „B” típusú rokkantsági nyugdíjrendszerben a rokkantsági nyugdíj összegét a biztosítási idő tartama határozza meg és a jogosultság független attól, hogy a biztosítási jogviszony a megrokkanás időpontjában fennáll-e, vagy sem. Például ilyen szabályokat alkalmaz például Németország, Ausztria vagy Hollandia is. 2011. december 31-éig Magyarország is idetartozott.
Rokkantsági nyugdíj feltételei: |
Magyarországon 2011. december 31-éig a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény értelmében rokkantsági nyugdíjra az a személy volt jogosult, akinél a következő feltételek teljesültek:
í
2012. január 1-jétől nem a munkaképesség-csökkenés mértékét, nem is az egészségkárosodás mértékét vizsgálják, hanem azt, hogy milyen (hány százalékos) az egészségi állapot. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásai a rehabilitációs hatóság komplex minősítése keretében megállapított rehabilitációs javaslattól függően: a) rehabilitációs ellátás, vagy |
Hozzászólások (0)