hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezető díjazás nélkül – hogyan úszhatók meg a járulékok?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
5

Szabályos-e, ha az ügyvezető díjazás nélkül látja el teendőit? Kell-e ilyenkor tb-t fizetni? Több jogszabály rendelkezéseinek is meg kell felelni, hogy garantáltan szabályszerű legyen a gyakorlat.

Ha áttekintjük a társas vállalkozásnak minősülő gazdasági társaságok vezető tisztségviselőinek társadalombiztosítási jogállására vonatkozó elmúlt 10–15 év jogszabályi változásait, akkor egyértelműen megállapíthatjuk, hogy a jogalkotó folyamatosan arra törekedett, hogy az ügyvezetés biztosítási és járulékfizetési kötelezettséggel járjon. Erre a törekvésre a legutolsó példa az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 4. § d) pontjának azon (2012. janiár 1-jétől elő) előírása, hogy a társaság ügyvezetésre jogosult tagja – amennyiben nem rendelkezik munkaszerződéssel az ügyvezetői teendőkre – társas vállalkozónak minősül.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy hiába teszi lehetővé a Ptk. 3:112. §-a, hogy a vezető tisztségviselő az ügyvezetést munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban lássa el, ezt a Tbj. „felülírja”, miszerint a tulajdonos tag ügyvezető megbízási szerződése esetében társas vállalkozói jogviszonyt kell vélelmezni. E jogviszony pedig akár díjazás hiányában is biztosítási kötelezettséget keletkeztet, illetve járulékfizetéssel járhat.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudhatja, milyen lehetőségek vannak ügyvezető utáni járulékfizetés csökkentésének!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (5)
Ruszin Zsolt

Miközben a jogalkotó gyártja az egymásnak ellentmondó előírásokat, én jól szórakozom.

széles imre

Alapvetően azzal a véleménnyel értek egyet, miszerint nincs munkaviszony bérfizetés nélkül. Ugyanakkor egy gyakorló munkaügyi bíró hívta fel arra egy előadásán a figyelmet, hogy a munkabérről nem egyoldalú, hanem egyezség alapján lemondhat a munkavállaló. Ezt az Mt. 163. szakaszához fűzött kommentár ugyancsak megerősíti. Ezzel a gondolattal „eljátszva” írtam meg ezt cikket, figyelemmel arra is, hogy a gyakorlatban is találkoztam már ezzel a megoldással, amitől – talán nem kell nyomatékkal – óvva is intettem az olvasókat.

Sokkal inkább járhatónak tartom a részmunkaidőre kötött munkaszerződést – ami természetesen nem keletkeztet társas vállalkozói jogviszonyt – és a járulékokat valamint a szociális hozzájárulási adót csak a tényleges munkabér után kell megfizetni.

Ugyanakkor mindez arra is rámutat, hogy a Ptk. Mt. előírásai nem egyszer ellentmondásban állnak a társadalombiztosítási jogszabályok előírásaival.

Ruszin Zsolt

Rengeteg fajta olyan jogviszony van, amire a Munka tvk az érvényes, tehát ez az általános szabályozás. Ehhez képest speciális az ügyvezető munkaviszonya, amit a korábbi Gt nyíltan megengedett, most meg a diszpozitív szabályozás meg nem tilt. Szóval a jogalkotó addig "helyezkedett" a kilencvenes évek tiltó magatartásából, hogy megengedő szabályozás és hivatali jogértelmezés lett belőle.

Van itt mégvalami, amit az NGM-NAV páros "összehozott" az elmúlt években.

Ha a társas vállalkozó munkaviszonyban látja el a feladatokat, akkor az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja, valamint a társas vállalkozás által fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a munkaviszonyból származó jövedelem, amelynek napi 8 órás foglalkoztatásban el kell érnie legalább a minimálbért. Miután az ügyvezetés nem igényel középfokú végzettséget, így nem kötelező eltérni a szokásos minimálbértől. Míg a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja esetében csupán egyszeres szorzót kell alkalmazni, addig a tag + ügyvezető, tehát "társas vállalkozó" legalább a minimálbér 112,5 százaléka alapján fizeti a járulékokat.

Ez utóbbinak az az oka, hogy a 2011. évi CLVI. törvény 455. § (1) bekezdése szerint a kifizetőt terhelő adó alapja:
a) a kifizető által a vele adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyban álló természetes személy részére juttatott, kifizetett összeg.

Bár a munkaviszony is csak egy az adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyokat típusai közt, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a NAV álláspontja szerint a munkabért kell alapul venni és nem a minimálbér 112,5%-át. Ez a vélemény annak ellenére került kibocsátásra, hogy a törvény 457.§-a a tag esetére is a bármely adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyt hivatkozza és ehhez már 112,5%-os mértékkel rendeli megállapítani a szociális hozzájárulási adó alapját.

Akár havi 1 órás munkaviszony fennállása esetén se lehet társas vállalkozónak tekinteni a munkaviszonyban álló tagot. A havi 1 órás munkaviszony munkabér akár havi 1000 Ft is lehet. A NAV már "dolgozik" azon, hogy a T1041-es nyomtatványán a heti munkaidőre tört számot is be lehessen írni.

Bizony.

Úgyhogy itt az ideje, hogy a jogalkotó észbe kapjon, mert ezt már jogértelmezéssel nem tudják helyre tenni.

e2e

Egyetértek P_anka hozzászólásával.

P_anka

Véleményem szerint közös megegyezéssel sem lehet bérfizetés nélkül munkaviszonyban ellátni az ügyvezetést.
42. § (1) A munkaviszony munkaszerződéssel jön létre.
(2) A munkaszerződés alapján
a) a munkavállaló köteles a munkáltató irányítása szerint munkát végezni,
b) a munkáltató köteles a munkavállalót foglalkoztatni és munkabért fizetni.
136. § (1) Alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabért kell meghatározni.
165. § (1) A felek megállapodása vagy kollektív szerződés
a)84 a 136. § (1) és (2) bekezdésében...
foglaltaktól nem térhet el.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tartósan beteg munkavállaló végkielégítése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Német állampolgár

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink