hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügyvezető cseden, gyeden, gyesen: így folytatható a vállalkozói tevékenység

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
2

Sok kérdés érkezik az Adózónához ahhoz az élethelyzethez kapcsolódóan, amikor a gazdasági társaság társas vállalkozónak minősülő ügyvezetője a számára megállapított gyermekgondozást segítő ellátásra tekintettel nem, vagy csak járulékfizetés mellett (ami alól szeretne mentesülni) láthatja el az ügyvezetést. A következőkben e problémakört, illetve a lehetséges megoldásokat járjuk körbe.

Kezdjük a csecsemőgondozási díjjal!

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Eb.) 41. paragrafusa értelmében nem jár a csecsemőgondozási díj a biztosítottnak, ha bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt –  keresőtevékenységet folytat.

Kérdésként merül fel, hogy az ügyvezetői feladatok végzése keresőtevékenységnek minősül-e?

Az Eb. végrehajtását segítő 217/1997. kományrendelet 1. paragrafus (2) bekezdésének p) pontja értelmében a jogszabály alkalmazásában keresőtevékenységnek a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. paragrafusában meghatározott biztosítási jogviszonyban, valamint egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett személyes tevékenység tekintendő.

Tehát a munkaviszonyban vagy társas vállalkozói jogviszonyban, főállású kisadózói jogviszonyban ellátott ügyvezetés – mivel biztosítási kötelezettséggel jár – mindenképpen ebbe a körbe tartozik, így, ha a társaságnak nincs más ügyvezetője, az problémát jelent.

Ingyenesen, illetve a minimálbér 30 százalékát el nem érő havi megbízási díjért viszont megbízási jogviszonyban a csed tartama alatt is végezhető az ügyvezetés, hiszen ez a jogviszony nem keletkeztet biztosítási kötelezettséget.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mitévő lehet az egyszemélyes kft. cseden lévő ügyvezetője, és milyen szabályok vonatkoznak a gyed, illetve a gyes melletti vállalkozó tevékenység folytatására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
széles imre

Igen, köszönöm szépen a kiegészítést. Ugyanakkor ez kivédhető egy másik társas vállalkozói jogviszonnyal, ahol az érintett a CSED alatt nem végez munkát, de e jogviszonyára tekintettel kisadózóként nem főállású.

Üdvözlettel:

kismamatb

Kiegészíteném a cikket azzal, hogy ha a katás Bt-ben társas vállalkozó az egyidejűleg fennálló munkaviszonyában csed-en van, akkor nem valósul meg a tényleges foglalkoztatás a Nav álláspontja alapján. Ebben az esetben a katás Bt-ben az ügyvezető főfoglalkozású katás vállalkozónak minősül, és így már az ügyvezetés ellátása biztosítási jogviszonyt alapoz meg, ami már a csed szempontjából problémát okoz.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink