hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Többes vállalkozó járulékfizetési kötelezettsége végelszámolóként

  • adozona.hu

Katás is, társas vállalkozás tagja, s utóbbiként végelszámoló is. Végelszámolóként kell-e járulékot fizetnie? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: kft. végelszámolása esetén a végelszámolás időszaka alatt kell-e járulékot fizetni a társas tag végelszámolónak abban az esetben, ha főállású katás? A végelszámoló jövedelmet nem vesz fel, a végelszámolás alatt álló társaság semmiféle tevékenységet nem folytat. Másként megközelítve lehet-e főállású katás az, aki egyben a társaság vállalkozás tagja volt, és jelenleg ott ő a végelszámoló, de jövedelmet ott nem vesz fel?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kisadózásról szóló törvény alapján nem lesz főállású a kisadózó, ha a kisadózó vállalkozáson kívül más vállalkozásban nem kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősül. Ha tehát a vállalkozó például a bt.-ben kisadózóként dolgozik, és egyidejűleg a tag a kft.-ben társas vállalkozóként tevékenykedik, akkor a bt.-ben kisadózóként nem főállású kisadózónak minősül.

Végelszámolás:

A 2006. évi V. törvény rendelkezik a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról. A törvény rögzíti, hogy a végelszámolás kezdő időpontjában a cég vezető tisztségviselőjének megbízatása megszűnik. A végelszámolás kezdő időpontjától a cég önálló képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselőjének a végelszámoló minősül. Ha a tag a vezető tisztségviselői (azaz végelszámolói) feladatokat megbízásban látja el, akkor társas vállalkozónak minősül. Ha a társas vállalkozói jogviszony mellett kisadózó vállalkozó is, akkor az alábbi szabályt kell alkalmazni a tb közteherfizetésre:

A kft.-ben a társas vállalkozó megfizeti a tb közterheket legalább az úgynevezett minimális tb alapok után, azaz 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese, 10 százalék nyugdíjjárulék alapja minimum a minimálbér, míg a vállalkozás a 22 százalék szociális hozzájárulási adót legalább a minimálbér 112,5 százaléka alapján fizeti meg.

(Minimálbér: havi   127 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 161 ezer forint, középfokú végzettségnek minősül a szakmunkás-iskola is.)

A fenti közterheket akkor is meg kell fizetni, ha a társas vállalkozó nem vesz fel jövedelmet.

Ugyanakkor a kisadózó vállalkozó nem főállású kisadózóként havi 25 ezer forint tételes adót köteles fizetni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink