hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb-változások 2013: fontos apróságok

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

A 2013. évi társadalombiztosítással összefüggő kötelezettségek változásával kapcsolatban (kiva, kata, szociális hozzájárulási adókedvezmények, eho-módosítások) nagyon sok minden elhangzott már. Az információáradatnak viszont óhatatlanul következménye, hogy egy-egy érdekesebb probléma fölött átsiklik az Olvasó. Legalábbis erre engednek következtetni a folyamatosan érkező kérdések, melyek alapján néhány apróságára, érdekességre hívjuk fel a figyelmet.

Egyik ilyen többek által felvetett észrevétel, hogy az Szja. törvény 71. §-a szerinti béren kívüli juttatás adóalapként meghatározott értéke után fizetendő (az eddigi 10 helyett, immár) 14 százalékos eho beszámítható-e a magánszemélyt terhelő 14 százalékos, maximálisan évi 450 ezer forintos ehóba?

A válasz, hogy sajnos nem. Az 1998. évi LXVI. (Eho.) törvény 3. § (3) bekezdése tételesen felsorolja az említett összeghatárt csökkentő tételeket és ebben nem szerepel az ilyen jogcímen megfizetett – egyébként is a kifizetőt – terhelő egészségügyi hozzájárulás.

Hasonlóan izgalmas kérdés, hogy a kata szerinti adózást választó vállalkozó esetében, hogyan kell a kereseti korlátot meghatározni nyugdíj, korhatár előtti ellátás vagy netalántán rokkantsági ellátás esetén. A 2012. évi CXLVII. törvény 10. § (1) bekezdése értelmében a főállású kisadózó e jogállásának időtartama alatt biztosítottnak minősül a számára a Tbj., valamint a foglalkoztatási törvény alapján járó ellátások számításának alapja havi 81 300 forint.

Ismerje meg a 2013-as Tb-változásokat: HVG-Nexon TB-KONFERENCIA 2013. január 24-én

A 2013-as TB-KONFERECIÁN kérdezzen a HVG TB különszámának szakértő szerzőitől!

Hamarosan megjelenik a HVG TB 2013 különszám, amely többek között az alábbiakkal foglalkozik:

 

-       Kedvezmények a szociális hozzájárulási adóban, pályakezdők, gyermeknevelésből visszatérők, megváltozott munkaképességűek, álláskeresők foglalkoztatása után.

-       Foglalkoztatottak, egyéni és társas vállalkozók tb-terhei

-       Béren kívüli juttatások utáni eho

-       Külön tb-szerződések

-       Miért, mi jár?

-       Nyugdíjkorhatár alatti időskori ellátások, megváltozott munkaképességűek járandóságai

-       Szakképzési hozzájárulás: kötelezettségek és kedvezmények

 

Rendelje meg most kedvezményesen Adózóna-csomagban!

 

Csakhogy, ugyanezen szakasz (3) bekezdése értelmében más jogszabályok alkalmazásában, különösen az Art. szerinti jövedelemigazolás kiállításának szempontjából a kisadózó jövedelmének a kisadózó vállalkozás utolsó, a megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60 százaléka, több tag esetén annak fejenként egyenlő része, de legalább a minimálbér minősül. A szabályozás tehát egyelőre nem egyértelmű.

Még mindig a katánál maradva: az a kisadózó, aki egyénként kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülne, nem tekintendő főállásúnak és utána csak a havi 25 ezer forint kata fizetendő. Ez természetesen mentesíti a havi 6660 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék alól is, hiszen a tételes adó megfizetése az adott kisadózó vonatkozásában felmentést ad valamennyi társadalombiztosítással összefüggő kötelezettség alól.

Sőt még az is előfordulhat, hogy valaki katásként nem főállású, miközben másik vállalkozásában – mint többes jogviszonyban nem álló biztosított egyéni vagy társas vállalkozó minimális járulékfizetésre kötelezett. Ez azért lehet így, mert míg a kata szerint nem főállású az a kisadózó (sem), aki
•    2011. december 31-én – a Tny. törvény alapján megállapított --  I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 32-33. §-a alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül, vagy
•    rokkantsági ellátásban részesül és egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű, addig

a Tbj. szerint ez e körbe tartozó vállalkozó nem tekinthető kiegészítő tevékenységet folytatónak.

Ugyancsak megbeszélésre érdemes kérdés, hogy katás cég mentesül-e a tagjaival kapcsolatos táppénz-hozzájárulás megfizetése alól. Jelen álláspont szerint igen, hiszen a táppénz-hozzájárulás a Tbj. alkalmazásában ugyancsak járuléknak minősül.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
angyaladó

Kedves Széles Imre!
Örülök a cikkben kifejtetteknek, miszerint "Ez természetesen mentesíti a havi 6660 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék alól is, hiszen a tételes adó megfizetése az adott kisadózó vonatkozásában felmentést ad valamennyi társadalombiztosítással összefüggő kötelezettség alól." Ennek a mondatnak a jogszabályi háttere többes jogviszony esetében a Tbj. 38.§ (2) bekezdése. Ennek "párja" a 31.§ (6) bekedése. Innen már csak egy lépés - ha nem akarsz önmagaddal ellentmondásba keveredni -, hogy "Ez természetesen mentesíti az egyéni vállalkozót a minimum járulékfizetési kötelezettsége alól is, hiszen a tételes adó megfizetése az adott kisadózó vonatkozásában felmentést ad valamennyi társadalombiztosítással összefüggő kötelezettség alól." A Tbj ugyanis nem ismeri a katás egyéni vállalkozó fogalmát, csak az egyéni vállalkozót.
Angyal József okleveles adószakértő

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink