hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szolgálati idő szerzése rokkantsági ellátás mellett

  • adozona.hu

Munkavállalónk rokkantsági ellátásban részesül 2017.02. hónaptól, folyamatosan írta kérdezőnk, majd így folytatta: 2021-ben munkaviszony keretében napi 4 órát dolgozott, bruttó 175 ezer forint munkabért kapott. 2022-ben munkaviszony keretében szintén napi 4 órát dolgozik, bruttó 175 ezer forint munkabérért. Fenti esetekben nála szolgálati időként és a nők 40 kedvezményes szolgálati időként figyelembe vehető-e a rokkantsági ellátás mellett egyidejűleg munkaviszony keretében történt munkavégzés? Ha igen, kell-e, hogy a keresete elérje a 8 órás minimálbér összegét (foglalkoztatása 4 órában történik)? Kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A rokkantsági ellátás folyósítása mellett fennálló munkaviszonya alapján a munkavállalójuk mindenképpen nyugdíjra jogosító szolgálati időt fog szerezni függetlenül azon ténytől, hogy a foglalkoztatása rész- vagy teljes munkaidőben történik.

A nyugellátás megállapítása szempontjából elkülönül a nyugdíjjogosultsághoz – Tny. 18. § (2) bekezdés b) pontja szerinti öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor megállapítható saját jogú nyugdíj, valamint a 18. § (2a) pontja szerinti nők kedvezményes saját jogú nyugdíja – figyelembe vehető szolgálati idő, valamint a nyugellátás összegének (Tny. 20. §) megállapításakor – figyelembe vehető szolgálati idő tartama.

A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő megállapításánál a biztosítási idő teljes időtartama figyelembevételre kerül, függetlenül azon ténytől, hogy a részmunkaidős foglalkoztatásból származó kereseti adatok nem érik el az adott időszakra vonatkozó minimálbér összegét. A nyugellátás összegének megállapításakor viszont a Tny. 39. §-ban rögzített arányos időtartamot kell figyelembe venni.

A kérdése szerinti személy 2021. évi részmunkaidős foglalkoztatásából származó havi keresete meghaladta a 2021 évi minimálbér havi összegét, ezért 2021-ben esetében nem kell számolni arányos szolgálati időt, azaz mind a nyugdíjjogosultság, mind a nyugdíj összegének kiszámításánál alkalmazott szolgálati idő tekintetében a teljes időtartam szolgálati időként figyelembe vételre kerül. 2022. évben viszont a minimálbér összege magasabb, mint a foglakoztatásából származó keresete, ezért annak érdekében, hogy 2022. évben a nyugdíj mértéke szempontjából ne szerezzen arányos szolgálati időt, a részmunkaidős foglalkoztatásából legalább havi 200 ezer forint, azaz a 2022. évi minimálbér összegét elérő, keresettel kellene rendelkezzen.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink