hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szocho a tbsz után – Hogy is van ez?

  • Laczkó Kitti, a TruTax Kft. adótanácsadója

„2025. január 1-től szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetni a tartós befektetési számla hozama, vagyis a tartós befektetésből származó jövedelem után, ha a lekötési időszak nem éri el az öt évet” – olvasható az adóhatóság honlapján megjelent tájékoztató bevezető gondolataiban.

A tájékoztatót ITT találja.

Hasonlóan fogalmaz az interneten fellelhető szakmai cikkek tucatja is, melyek mindegyike szépen felsorakoztatja az újonnan bevezetett, tbsz-ek esetében alkalmazandó adómértékeket: a 13%-ot, 8%-ot és 0%-ot, a személyijövedelemadó-kötelezettség keletkezésével párhuzamban, a lekötés 3 éven belüli – azt követően történő, de 5 éven belüli – illetve 5. évtől történő megszakítása esetében.

Jelen cikkünk most nem abból a célból íródott, hogy elérhető legyen még egy ismertető a témában, sokkal inkább egy idáig még nem kezelt hiányosságra hívná fel a figyelmet, mely adott esetben a jogalkotó szándékával szembemenő visszaélésre adhat jogalapot.

2025. január 1-től a törvény megfogalmazásában adófizetési kötelezettség keletkezik

"g) az Szja tv. 67/B § (5) bekezdés c) pont szerinti lekötési hozam Magyarországon adóztatható része után."

Lefordítva a szabályt: szochót kell fizetni az után a lekötési hozam után, mely akkor keletkezik, ha a magánszemély a lekötést az elhelyezést követően a hároméves lekötési időszak vége előtt szakítja meg – amikor is a lekötési hozam után 15% szja-fizetési kötelezettség is fennáll egyébként a magánszemély befektetőnél.

Figyelembe véve a tényt, hogy a Szocho tv. kizárólag a hároméves lekötési időszakon belül keletkezett lekötési hozamot tekinti a szocho alapjának, egyelőre feleslegesnek tűnik, mondhatni kiüresedik a törvényben a 8%-os és 0%-os adómérték alkalmazása.

Ábrán szemléltetve a jelenlegi szabályozást:

 

 

Mindenképpen szükséges tehát a jogalkotó részéről kezelni a helyzetet. Szakmai véleményünk szerint ennek érdekében már annyi módosítás is elegendő lenne, ha a törvény az adó alapjának meghatározása során csupán az Szja tv. 67/B § (5) bekezdés szerinti lekötési hozamra hivatkozna.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó szerinti értékcsökkenés

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Gyedre jogosultság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Hulladék fordított adózása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink