hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pár év van hátra a nyugdíjig. Megvehető-e a szolgálati idő?

  • adozona.hu
2

Pénzben megváltható-e a nyugdíjig hátralévő szolgálati idő? Olvasónk kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértőnk válaszolt.

„Édesapámnak már megvan a 40 év munkaviszonya, de mivel 1955-ös születésű, így csak 64 éves korában éri el a nyugdíjkorhatárt. Az lenne a kérdés, hogy van-e lehetőség arra, hogy a hátralévő négy évet pénzben megváltsuk? Sajnos mostanában nem túl jó az egészségi állapota, nehezen bírja a fizikai munkát. Ezért keresünk lehetőségeket. Hogyan szokták számolni a pénzbeli megváltást?” – kérdezte olvasónk.

Az úgynevezett korengedményes nyugdíjazás intézménye, amikor a munkavállaló a munkáltatójával történt megállapodás alapján legkorábban öt évvel az adott személy irányadó öregségi nyugdíjkorhatára betöltése előtt öregségi nyugdíjba mehetett, sajnos 2012. január 1-jétől megszűnt – emlékeztetett Winkler Róbert. Ennek a nyugdíjazásnak a lényege az volt, hogy a munkáltató előre megfizette az adott személy nyugdíjkorhatáráig megillető nyugellátás összegét.

Az olvasó kérdésének tartalma szerint az édesapa egészségi állapota miatt nem tud munkát végezni. Ezért a szakértő arról tájékoztatta a kérdezőt, hogy amennyiben édesapja nem áll semmilyen biztosításra kötelező jogviszonyban és a majdani nyugdíjazásáig további szolgálati időt szeretne még szerezni, úgy esetében lehetőség nyílik a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 34. §-ában rögzített megállapodás alapján történő járulékfizetésre, úgynevezett szolgálati idő vásárlásra.

A fent említett paragrafus rendelkezései meghatározzák, hogy nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából 34 százalék nyugdíjjárulék fizetésének vállalása mellett megállapodást köthet az a belföldi nagykorú természetes személy, aki nem saját jogú nyugdíjas, és a biztosítás semmilyen egyéb módon nem terjed ki rá.

A megállapodás esetén a járulékfizetés alapja a megállapodás kötő személy által megjelölt jövedelem, de legalább a mindenkori minimálbér összege. (Például: 2015. évben a minimálbér összege havi 105 ezer forint, ezért a fent említett megállapodás kötése esetén legalább 105 000x34%= 35 700 forint lesz a havi járulékfizetési kötelezettség.)

A megállapodást a kérdező is megkötheti és fizetheti azzal, hogy kedvezményezettnek az édesapját jelöli meg.

A megkötött megállapodás alapján a járulékfizetést havonta, a tárgyhónapot követő 12. napjáig teljesíteni kell, a járulékfizetés elmulasztása a megállapodás megszüntetését vonja maga után.

A kérdező levelében említett négy évi járulék egyösszegű befizetésére, megváltására nincs jogi lehetőség.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
morse

Vagy az előzőekben említett megspórolt 1.713.600 Ft ból 10 éven keresztül havi 14.000 Ft-al tudná kiegészíteni a 6.000 Ft-al alacsonyabb nyugdíját. Számoljon utána , hogy melyik variációval jár jobban. Maradjon otthon legyen munkanélküli és élvezze az életet amig az egészsége engedi. 60 éves kor felett napi 8-10 órát betegen már nem lehet dolgozni . Hiába emelték a nyugdíj korhatárt 64-65 évre , ebben a korban már sokkal hamarabb elfárad az ember és nem tud dolgozni úgy ahogy a munkaadója elvárná.

morse

A kérdezőnek javaslom , hogy ne foglalkozzon a 34 % járulék fizetéssel.
Miért mert a nem létező jövedelméből kellene azt fizetni és közben nem nyerne vele sokat. NEM ÉRI MEG .A hátra levő 4 év alatt be kellene fizetnie 4x12 havi 35700 Ft-ot ami 1.713.600 Ft. Mivel mindenképpen ki kell várni a betöltött 64. évét és a 40 év szolgálati ideje pedig már meg van. Azt érné el a járulék fizetéssel hogy 4 évvel több lenne a szolgálati ideje . évente 1.5 % -al kapna csak magasabb nyugdíjat . Ez 4 év alatt 6% -ot jelentene. 100 ezer Ft nyugdíj esetén ez 6 ezer Ft emelkedést jelentene . Ezzel a 6 ezer Ft nyugdíj emeléssel szemben viszont veszítene 1.713.600 Ft-ot . Megéri ? Szerintem nem . Ezért a pénzért vegyen egy garázst , amit kiadhat havi 15-20 ezer Ft-ért, vagy vegyen államkötvényt TBSZ számlára (ami adómentes kamatot biztosít) és ezzel pótolhatja a kevesebb nyugdíjat. . A havi kb: 7.000 Ft egészségbiztosítási járulékot mindenképpen fizetnie kell , hogy orvosi ellátásra jogosult legyen. Én ezt javaslom Önnek.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink