hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

OECD modellegyezmény: tb-jogállás szabályozása – példákkal

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A több országban dolgozó vagy több országban jelen lévő munkavállalóknál a munkavégzés ténye nem csak a bérköltség és annak adózása miatt fontos, hanem a biztosítási jogviszony miatt is. Ilyen esetekben azt is vizsgálni kell, hogy a magánszemély a munkavégzés ideje alatt milyen társadalombiztosítási jogállás alá tartozik.

"Adóügyi illetőség az OECD modellegyezmény alapján" című írásunkban már olvasható volt, hogy a több országban dolgozó vagy több országban jelen lévő munkavállalók (lakóhely/tartózkodási hely/munkahely) hogyan állapíthatják meg, melyik országban áll fenn adóügyi illetőségük.

Az adóügyi illetőség megállapítása a kettős adóztatás elkerülése miatt fontos, mivel ez alapján, valamint az adott országok kettős adóztatásra vonatkozó egyezményei alapján dönthető el, hogy az adott jövedelem hol adóköteles. A cikk – terjedelemi okokból – nem tartalmazza a kiegészítő tevékenységet folytató magánszemélyre vonatkozó szabályokat, valamint a járulékalap meghatározásának szabályait. Azonban a munkavállalókkal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a munkavégzés ténye nem csak a bérköltség és annak adózása miatt fontos, hanem a biztosítási jogviszony miatt is. Ilyen esetekben azt is figyelembe kell venni, hogy a magánszemély a munkavégzés ideje alatt milyen társadalombiztosítási jogállás alá tartozik.

A társadalombiztosítást három jogszabály alapján kell vizsgálni minden esetben:

» az adott két ország közötti nemzetközi egyezmény (ha van),

» az adott két ország közötti szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló rendelet (ha van),

» a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.).

Adódhat a kérdés, hogy miért szükséges ennyi jogszabály vizsgálata. Ennek oka, hogy a Közösség területén nincs egy egységes társadalombiztosítási rendszer, minden tagország saját maga alakítja ki az erre vonatkozó jogszabályát, figyelembe véve a nemzetközi irányelveket, melyek elsőbbséget élveznek a tagország önálló jogszabályával szemben. Ez az önálló hatáskör kiterjed arra is, hogy milyen mértékű a járulékfizetési kötelezettség, milyen feltételekkel biztosítják az adott személyt stb. A biztosítási kötelezettség minden esetben csak egyetlen országban állhat fenn.

Ez alapján például egy spanyol magánszemélyre, aki dolgozik Németországban és Franciaországban is, csak egy ország biztosítási szabályait kell alkalmazni, melynek eredményeképpen a Közösség tagországaiban mindenhol biztosított lesz.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink