adozona.hu
Nyugdíjjogok Magyarország és Japán között
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nyugdijjogok_Magyarorszag_es_Japan_kozott_1C86SH
Nyugdíjjogok Magyarország és Japán között
Nyugdíj szempontjából kölcsönösen beszámíthatná Magyarország és Japán a másik országban szerzett szolgálati időket, ha mindkét állam parlamentje elfogadja az erről szóló - a magyar kormány által az Országgyűlésnek pénteken benyújtott - egyezményt.
Az egyezmény hatálya - tekintettel a két ország közti távolságra - nem terjed ki az egészségbiztosítás és a balesetbiztosítás, valamint a munkanélküli ellátások koordinációjára. Nem koordinálják továbbá Magyarország részéről a megváltozott munkaképességű személyek részére biztosított ellátások és a munkanélküli ellátások nemzeti szabályait sem.
Az egyezmény az európai normáknak megfelelően – és más hatályos kétoldalú egyezményekhez hasonlóan – főszabályként kimondja, hogy a munkavállaló (önálló vállalkozói tevékenységet folytató személy) biztosítási kötelezettsége annak a szerződő államnak a jogszabályaihoz igazodik, amelynek területén az illető személy a jövedelemszerző tevékenységet folytatja, akkor is, ha az érintett személy lakóhelye vagy a munkáltató székhelye a másik szerződő állam területén van. Az általános szabály alól kivételt képeznek többek között a másik szerződő fél területére kiküldött, közszolgálatban foglalkoztatott személyek, a munkaadó által a másik ország területére munkavégzés céljából kiküldött munkavállalók (önálló vállalkozói tevékenységet folytató személyek), a vízi, légi járműveken foglalkoztatottak biztosítására vonatkozó rendelkezések.
Ha a nyugellátásra való jogosultságot nem lehet megszerezni a kizárólag egyik szerződő államban megszerzett szolgálati idők alapján, lehetőség nyílik arra, hogy az egyes országok ellátást nyújtó teherviselői figyelembe vegyék a másik ország biztosítási rendszerében szerzett szolgálati időt is. A magyar és a japán intézmények az általuk alkalmazott jogszabályok szerint megszerzett szolgálati időket arányosítják a két országban megszerzett szolgálati idők összegéhez. Ezt az arányt ezt követően érvényesítik azon (elméleti) összeg tekintetében, amelyet akkor állapítanának meg, ha az összeszámított szolgálati időket kizárólag a saját területükön szerezte volna a biztosított.
Hozzászólások (0)