hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjba vonulás korhatár előtt: nekik lehetséges

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

A veszélyhelyzet kapcsán sokan érdeklődtek arról, van-e lehetőség a nyugdíjkorhatár betöltését megelőző korai nyugdíjazásra. A felvetett kérdéssel kapcsolatban a rövid válasz az, hogy a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően, öregségi nyugdíj megállapítására kizárólag a nők esetében kerülhet sor, amennyiben rendelkeznek legalább 40 év jogosultsági idővel. Ugyanakkor a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően lehetőség nyílik úgynevezett korhatár előtti ellátás megállapítására azok részére, akik a szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá egészségre ártalmas munkát végeztek, és annak alapján korkedvezményt szereztek.

De mit is jelent a korkedvezmény?

Társadalombiztosítási szempontból korkedvezmény alatt azt kell érteni, hogy a korkedvezményt szerzett személyek a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatáruk betöltése előtt annyi évvel korábban szerezhetnek nyugdíjszerű ellátásra jogosultságot, ahány év korkedvezményt szereztek. Az említett ellátás nem minősül saját jogú nyugdíjnak, tehát az a személy, akinek a részére az ellátást megállapítják, nem válik nyugdíjassá, az ellátás kiszámítása, folyósítása és évenkénti emelése viszont a nyugdíjakkal azonos módon történik.

2011. december 31-éig a megszerzett korkedvezmény alapján saját jogú nyugellátást lehetett megállapítani, azonban a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi. CLXVII. törvény (Khtv.) 2012. január 1-jétől hatályon kívül helyezte a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) korkedvezménnyel kapcsolatos rendelkezéseit, azzal, hogy a korkedvezmény szerzése – átmenetileg – 2014. december 31-éig megmaradt.

2015. január 1-jétől a korkedvezmény rendszere véglegesen megszűnt, ezen időponttól kezdődően – függetlenül attól, hogy a munkavállaló továbbra is ugyanazt a munkakört látja el, amely alapján 2014. december 31-éig korkedvezmény illette meg – további korkedvezményt nem lehet szerezni.

Mennyi ideig kellett dolgozni nehéz munkakörülmények között a korkedvezményhez?

A születési éve alapján irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest kétévi korkedvezményt szerezhetett az a férfi, aki legalább 10 év, és az a nő, aki legalább 8 éven át korkedvezményre jogosító munkakörben, illetve legalább 6 éven át egy légköri nyomásnál nagyobb nyomású légtérben dolgozott. A korkedvezmény további egy-egy év a korkedvezményre jogosító munkakörben végzett minden újabb 5, nőnél 4, illetőleg az egy légköri nyomásnál nagyobb nyomású légtérben végzett minden újabb 3 évi munka után.

Korkedvezmény szerzésére jogosító munkakörök

A korkedvezmény szerzését csak bizonyos típusú munkakörök alapozták meg, amelyek jegyzékét a Tny. végrehajtására kiadott kormányrendelet 2006. december 31-én hatályos 1. számú melléklete tartalmazta. A korkedvezményes szolgálati idő elbírálásakor kizárólag az e jegyzékben felsorolt munkaköröket lehet korkedvezményes időként elismerni.

Ha a betöltött munkakör elnevezése nem szerepel a korkedvezményre jogosító munkakörök jegyzékében, de a korkedvezmény hatálya kiterjed az üzemre, és a munkáltató által megadott munkaköri leírás szerint a végzett munka megegyezik a jegyzékben lévő munkaköri leírás szerinti munkavégzéssel, a munkakört korkedvezményre jogosítónak kell elismerni. Ennek felülvizsgálatát kizárólag a korkedvezmény elbírálására jogosult nyugdíjszervek végzik.

Ha a munkaköri elnevezés nem szerepel a jegyzékben, és a munkaköri leírás alapján sem lehet megnyugtató módon megállapítani a végzett munkát, illetve az azonosságot, de az üzemre kiterjed a korkedvezmény hatálya, az azonosítás kérdésében a feladatkörrel rendelkező miniszter és az adott munkakör szerint illetékes szakmai (ágazati) érdekképviselet, szakszervezet központi szerve véleményének ismeretében a Magyar Államkincstár Központja dönt az azonosítás kérdésében.

Kúria-döntés is született arról, hogy az „azonos” jogszabályi kitétel nem értelmezhető úgy, hogy a melléklet szerinti felsorolásba tartozónak minősíthető a tényleges munkavégzésre alapítottan egy teljesen más munkakör, ha a munkaköri leírás tartalma azt nem támasztja alá. Az „azonos” tehát szigorú kritérium, lényegében a mindenben való megfelelést jelenti.

A különböző korkedvezményre jogosító munkakörökben eltöltött időket egybe kell számítani, azzal, hogy az egy légköri nyomásnál nagyobb nyomású légtérben végzett munka alapján figyelembe vehető minden 30 napot 50 nappal kell a korkedvezményre jogosító egyéb munkakörben eltöltött időhöz hozzászámítani.

Hogyan lehet igazolni a korkedvezményes munkavégzést?

A korkedvezményre jogosító munkakörben töltött idő igazolására elsődlegesen a társadalombiztosítási nyilvántartások szolgálnak alapul. Nyilvántartás hiányában a korkedvezményes munkakörben eltöltött időt munkakönyvvel és egyéb egykorú (vagy korabeli) okirattal (például korabeli munkaügyi nyilvántartás alapján kiállított igazolással, levéltári iratok alapján kiállított igazolással, a gazdálkodó szervezetnél a korkedvezményes munkakörök vizsgálatára és igazolására létrehozott bizottság megállapításai alapján kiadott igazolással stb.), vagy munkatársi tanúk nyilatkozatával is lehet bizonyítani.

A 2014. december 31-éig megszerzett jogosultságot az érintett személyek a Khtv. 7. paragrafusának megfelelően, korhatár előtti ellátás formájában érvényesíthetik. A megszerzett korkedvezmény érvényesítésére az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése napjáig van lehetőség.

Példa a korkedvezményt szerzett személyek korhatár előtti ellátásra való jogosultságára

1959. június 19-én született férfi, aki a 2020. június 18-áig fennállt biztosítási jogviszonyai alapján 38 év szolgálati idővel rendelkezik, ezen belül 2014. december 31-éig 22 évig korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozott (MÁV-nál mozdonyvezető volt), mely alapján a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest 4 év korkedvezményt szerez, a hatályos jogi szabályozás alapján korhatár előtti ellátásra legkorábban 2020. június 19-étől lehet jogosult, hiszen ezen időpontban tölti be a korkedvezménnyel csökkentett életkorát. (A rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár, a 65. életév mínusz 4 év korkedvezmény.) Az említett személy korhatár előtti ellátás megállapítása iránti igényét 2024. június 19-éig érvényesítheti.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink