hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jövedelemigazolás: új szabályok szeptembertől

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Szeptembertől módosultak a jövedelemigazolásra vonatkozó szabályok. Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

2012. szeptember 2-tól a 239/2012. (VIII. 30.) kormányrendelet módosította a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény végrehajtási rendeletét, azaz a 217/1997. (XII. 1.) kormányrendeletet. A módosítás következtében a jövedelemigazolásra vonatkozó szabályok változtak.

2012. szeptember 2-ig a jövedelemigazolás pótlapjára kellett rávezetni a nem rendszeres jövedelem összegét, jogcímét, a kifizetésre való jogosultság időtartamát, a kifizetés időpontját. 2012. szeptember 2-től ezeket az adatokat a jövedelemigazoláson kell feltüntetni, azaz a jövedelemigazolásra külön fel kell vezetni az irányadó időszakban kifizetett nem rendszeres jövedelem összegét, jogcímét, megjelölve a kifizetésre való jogosultság időtartamát, valamint a kifizetés időpontját. A jövedelemigazolás mellékletét képező pótlap használata pedig csak akkor válik kötelezővé, ha a kifizetett nem rendszeres jövedelem feltüntetésére a jövedelemigazoláson nincs elegendő hely.

A fent leírtakkal kapcsolatban az alábbiakat olvashatjuk az OEP tájékoztatójában, amelyet a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek állított össze:

- „A „régi típusú” OEP-B/1 igazolás kiadása esetében a jövedelemigazolás mellékletét képező pótlapon kell szerepeltetni a nem rendszeres jövedelem összegét, jogcímét, megjelölve a kifizetés jogosultságának időtartamát, valamint a kifizetés időpontját. A pótlapon közölt nem rendszeres jövedelmeket egy összegben kell a jövedelemigazolásra felvezetni. A pótlapot számítógépes programmal is elő lehet állítani.
- Ettől eltérően „új” típusú OEP-B/2. számú jövedelemigazolás nyomtatvány kiállítása esetében a jövedelemigazoláson, a nem rendszeres jövedelem közlésére alkalmas sorban kell szerepeltetni a nem rendszeres jövedelem összegét, jogcímét, megjelölve a jogosultság időtartamát, valamint a kifizetés időpontját. A pótlap csak akkor használható, ha a jövedelemigazoláson nem elegendő a nem rendszeres jövedelem kitöltésére alkalmas sor.”

Továbbá a biztosítottnak már nem csak a pénzbeli ellátásra vonatkozó kérelmekor kell átadnia a foglalkoztatónak a jövedelemigazolást, hanem köteles ezt megtenni a biztosítási jogviszony létrejöttekor. Mindezek alapján a módosítás kimondja, hogy „a biztosított a biztosítási jogviszony létrejöttekor a foglalkoztató rendelkezésére bocsátja az előző év első napjától minden más munkáltató által kibocsájtott jövedelemigazolást. Foglalkoztató hiányában a biztosított a pénzbeli ellátás iránti kérelemmel együtt az irányadó időszak jövedelmét igazoló jövedelemigazolást közvetlenül az egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez nyújtja be.”

Abban az esetben, ha a biztosított jogviszonyának kezdetekor a jövedelemigazolást nem adja át, a foglalkoztató köteles őt erre felszólítani. Ennek keretében a biztosítottnak be kell szereznie a jövedelemigazolást az előző foglalkoztatójától, kivéve azt az esetet, ha a biztosított a jogviszony kezdetét megelőző év első napjától nem állt biztosítási jogviszonyban, ilyen eset lehet például: ha a biztosítási jogviszony ma kezdődne, akkor abban az esetben nem kell a jövedelemigazolást beszerezni, ha a biztosított már 2011. január 1-től nem rendelkezett biztosítási jogviszonnyal. Ezen jogviszony hiányáról a biztosítottnak írásban nyilatkoznia kell, a foglalkoztató pedig köteles ezt a nyilatkozatot öt évig megőrizni.

A 2012. szeptember 2-tól hatályos módosítás rendelkezik továbbá arra vonatkozóan is, hogy miként kell eljárni akkor, ha a biztosított a fenti kötelezettségének nem tesz eleget. Mindezek alapján, amennyiben a biztosított a foglalkoztató felhívására nem szerzi be az előző foglalkoztatójától a jövedelemigazolást, úgy pénzbeli ellátás iránti igény benyújtásakor, az ellátást elbíráló szerv a rendelkezésére álló adatok alapján hozza meg a döntését.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink