hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Járulékalapot képező jövedelem: mi tartozik ebbe a körbe?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A járulékalapot képező jövedelem fogalmának a társadalombiztosítási jogban két szempontból van jelentősége: egyrészt ez alapozza meg az egyéni járulékfizetési kötelezettséget (egyéni járulékalap), másrészt pedig a munkavégzésre irányuló egyéb (például megbízási) jogviszonyok esetében a biztosítási kötelezettség elbírálása során a tevékenységből származó járulékalapot képező jövedelmet viszonyítjuk havi szinten a minimálbér 30 százalékához vagy naptári napokra ennek harmincad részéhez.

A szociális hozzájárulási adó fizetésének kötelezettségét már nem a Tbj., társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény (1997. évi LXXX. törvén), hanem külön adótörvény (2011. évi CLVI. törvény) szabályozza, így ezt már nem a járulékalapot képező jövedelem, hanem az említett törvényben meghatározott adóalap után kell a kifizetőnek lerónia.

A járulékalapot képező jövedelem fogalmát a Tbj. 5. § k) pontjának 1.) alpontja alatt találjuk.

E szerint járulékalapot képez:

• az Szja. tv. szerinti összevont adóalapba tartozó önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételnek az a része, melyet az adóelőleg alap számításánál jövedelemként kell figyelembe venni (Az összevont adóalapba tartozó "egyéb jövedelmek" tehát nem tartoznak a járulékalap fogalmába).
• a tanulószerződésben meghatározott díj (Ez havonta a kötelező mértékig adómentes juttatás – tekintve azonban, hogy a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanulóra kiterjed a biztosítás – járulékalapot képező jövedelemnek minősíti a jogszabály.)
• az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony alapján fizetett ösztöndíj (Havonta a minimálbér erejéig szintén adómentes, viszont az ösztöndíja foglalkoztatott ugyancsak biztosított, tehát díjazása járulékalapot képez.)
• hivatásos nevelőszülő díjazása (Juttatása szintén adómentes.)
• a munkavállalói érdekképviseleti tagdíj (A levont tagdíjat az adóelőleg-alap számításánál nem kell figyelembe venni, de ennek ellenére járulék alap.)
• a felszolgálási díj és a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló (2005. október 1-jétől járulékalap, utána a foglalkoztatónak 15 % nyugdíjjárulékot kell fizetnie, illetve a felszolgáló 15 % nyugdíjjárulékot fizethet, viszont egyéni járulék nem terheli.)

Az említett jogszabályi hely 2. alpontja szerint járulékalapot képez az előző pontokban meghatározott jövedelem hiányában a munkaszerződésben meghatározott személyi alapbér, illetőleg ha a munkát nem munkaviszony, hanem munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében végzik, a szerződésben meghatározott díj. (Meghatározott személyi alapbér = a munkaszerződés alapján fizetett, juttatott, az adott munkakörben foglalkoztatott kiküldetését megelőző évi havi átlagos alapbére. Ennek hiányában a tárgyhavi személyi alapbér a járulékalap.)

(A 2. alpont azokban a helyzetekben segít a járulékalapot képező jövedelem meghatározásában, amikor - valamely országgal a kettős adóztatás elkerülése végett kötött nemzetközi szerződésből adódóan – a munkavállalónak Magyarországon nem keletkezik személyi jövedelemadó alapja. Az 1997. és 1998. év vonatkozásában – mikor még e szabály nem létezett – a Tbj. végrehatását segítő kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a foglalkoztató által az említett években külföldön foglalkoztatott biztosított esetében utólag megállapodás alapján megfizetésre kerülhessen a nyugdíjjárulék és ezzel elismertté váljék szolgálati időként is az egykori egyébként biztosításban töltött idő.)

Az előzőekben felsorolt jövedelmek lényegében megegyeznek – a borravaló és a felszolgálási díj – kivételével a szociális hozzájárulási adóról szóló 2011. évi CLVI. törvényben meghatározott szociális hozzájárulási adó alapjául szolgáló jövedelmekkel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink