hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiegészítő tevékenységet folytató nyugdíjasok tb-ellátása

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Milyen ellátásra jogosult a vállalkozói tevékenységet folytató nyugdíjas? Cikkünkben összefoglaljuk a tudnivalókat.

Előző cikkünkben azt a következtetést vontuk le, hogy a kiegészítő tevékenység alatt fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék ugyan egy fix összegű fizetési kötelezettség, amely független a tényleges jövedelemtől, de függ attól, hogy folytat-e ténylegesen vállalkozói tevékenységet a nyugdíjas személy.

Az alábbiakban azt mutatjuk be, hogy miként alakul a vállalkozói tevékenységet folytató nyugdíjas személy nyugellátása, továbbá milyen egyéb társadalombiztosítási ellátásra jogosult.

A nyugdíjas vállalkozó nyugellátása

A vállalkozói tevékenység folytatása mellett a nyugellátás két szempontból is fontos. Az egyik szempont a nyugdíjfolyósítás időtartama, a másik szempont a már folyósított nyugdíj jövőbeni emelése.

Ha a nyugdíjas egyéni vagy társas vállalkozóként, azaz kiegészítő tevékenységet folytatóként dolgozik, akkor a havi 6.390. forint egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésén túl, a jövedelme (vállalkozói kivét) után 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet.

Bérkompenzáció 2012 különszám – amit eddig nem tudott, vagy nem értett

Július 4-én jelent meg az Adózóna Bérkompenzáció 2012 különszáma, ami választ ad számos problémás kérdésre.  Az exkluzív különszámot kizárólag az Adózóna előfizetői kapják meg! A kiadványt digitális formátumban (pdf) kapja meg, amit a gépén elmenthet, majd kinyomtathat vagy másoknak továbbíthat.


Rendelje meg itt bármelyik Adózóna.hu csomagot, és a 365 napos teljes hozzáférés mellett megkapja a különszámot is. A kiadványt a befizetés beérkezése és feldolgozása után küldjük ki, ezért minél hamarabb befizeti a kiküldött csekket, annál hamarabb küldjük Önnek a Bárkompenzáció 2012 különszámot!

Ízelítő a tematikából:

- Ki jogosult bérkompenzációra?
- Mekkora béremelés szükséges a kompenzációhoz?
- A jogosulatlanul igénybevett kompenzáció következményei, szankciói.
- Speciális esetek: bérkompenzáció például munkakör-változás, évközi munkaviszony-kezdés/megszűnés, táppénz, betegszabadság idején.
- Kötelező-e alkalmazni az elvárt béremelést?
- Köztartozás mellett igénybe vehető-e szociális hozzájárulási adókedvezmény?
- Vonatkozik-e bármilyen feltétel az újonnan belépő foglalkoztatottak vérére?
- Családi kedvezmény figyelembe vehető-e a bérkompenzációnál?
- Végrehajtható-e és hogyan normarendezés az elvárt béremeléssel egy időben?

 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink