hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Európai Egészségbiztosítási Kártya: erre vigyázzon, ha használná!

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Ha az Európai Unió bármelyik országában, továbbá Norvégiában, Izlandon, Liechtensteinben, Svájcban átmenetileg tartózkodunk, akkor az Európai Egészségbiztosítási Kártya felmutatása mellett megkapjuk az orvosilag szükséges ellátást. Cikkünkben összefoglaljuk a kártyával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Mit jelent az orvosilag szükséges ellátás?

A kártya érvényességi idejét érdemes megnézni a kiutazás előtt; a kártya általában 3 évig érvényes. Előfordulhat, hogy a kártyára jogosult személy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsága az érvényességi idő alatt megszűnt (például fizetnie kellene a 6 930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, de ennek nem tesz eleget, vagy külföldre költözött). Ez esetben nem lehet a kártyát használni. Ha valaki ennek ellenére a kártyával ellátást vesz igénybe külföldön, akkor ezen egészségügyi szolgáltatás költségét meg kell térítenie a magyar egészségbiztosítónak.

Az orvosilag szükséges ellátás gyűjtőfogalma magában foglalja a sürgősségi ellátást, de ezen túlmenően egyéb ellátásokat is. Azt, hogy ellátást kapunk-e az Európai Egészségbiztosítási Kártyánk alapján, a kezelőorvos bírálja el. A vizsgálat során az orvos figyelembe veszi a beteg állapotát, továbbá hogy mennyi ideig tartózkodik az adott országban.

Ezen szempontok szerint ítéli meg, hogy az egészségügyi ellátás orvosilag szükséges-e vagy sem. Mindezek alapján az orvosilag szükséges ellátások köre tagállamonként, sőt még orvosokként is eltérő lehet. Az Európai Bizottság határozatai alapján azonban minden tagállamban orvosilag szükséges ellátásnak minősül többek között a dialízis-kezelés, az oxigénterápia, valamint a terhesség és a szülés esetén nyújtandó ellátás.

Milyen egészségügyi szolgáltatónál használhatjuk az Európai Egészségbiztosítási Kártyát?

A kártyát csak az adott állam társadalombiztosítójával szerződött egészségügyi szolgáltató fogadja el. Ez azt jelenti, hogy ha például Ausztriában nyaralunk, és egy magánrendelőben – amely az osztrák társadalombiztosítóval nem áll szerződésben – orvosi ellátást szeretnénk kapni, az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján nem látnak el bennünket. Ez esetben a szolgáltatás árát teljes egészében ki kell fizetnünk, vagy ha előzetesen erre az ellátásra is kiterjedő utasbiztosítást kötöttünk, akkor az utasbiztosításunk fedezi a felmerült költségeket.

Ingyenes, vagy mégsem?

Minden tagállam a saját szabályai szerint nyújtja az egészségügyi ellátásokat. Amennyiben egy ellátásért – például háziorvosi kezeléskor – önrészt kell fizetni, azt állampolgárságtól függetlenül mindenkinek meg kell fizetnie, aki az adott országban egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe.

Előfordulhat, hogy a beteg megkapja az orvosilag szükséges egészségügyi ellátást az Európai Egészségbiztosítási Kártya alapján, azonban nemcsak az önrészt, hanem a teljes ellátás árát ki kell fizetnie. Erre az esetre is fel kell készülni, ha valaki Belgiumba, Svájcba, Franciaországba, Luxemburgba vagy Finnországba utazik. Ezekben az országokban (illetve ezen országokban egyes ellátásoknál) úgynevezett visszatérítéses rendszer működik.

Ez azt jelenti, hogy az ellátást a betegnek ki kell fizetnie, majd azt az ellátásról szóló számla, orvosi dokumentáció alapján a belga, francia, luxemburgi vagy finn társadalombiztosító visszafizeti az ellátott személynek. Az önrészt azonban ez esetben sem térítik, hiszen az a beteget terheli.

A kártya igénylése

Magyarországon egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek például munkavállalók, nyugdíjasok, gyermekgondozási díjban-, gyermekgondozási segélyben részesülők, kiskorúak az Európai Egészségbiztosítási Kártyát a kormányhivatal bármelyik egészségbiztosítási szakigazgatási szervénél, illetve a kormányablaknál igényelhetik. A kártya igényléséhez szükséges igénylőlap itt érhető el: http://www.oep.hu/nyomtatvanytar/temp_sc_521884.html

Az igényléshez szükséges a személyazonosságot igazoló okmány, lakcímkártya, taj kártya, illetve meghatalmazott útján történő igénylés esetén teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazás.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink