hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Emelni kell a nyugdíjkorhatárt, szigorítani kell a Nők40-et – itt vannak a titkos nyugdíjjelentés javaslatai

  • adozona.hu
1

A nyugdíjkorhatár várható élettartam szerinti emelését, a nők40 nyugdíjszabályok fokozatos szigorítását, a 13. havi nyugdíj összegének maximalizálását, a valorizáció átalakítását szorgalmazza az OECD nyugdíjjelentésében – hozta nyilvánosságra a Grantis független biztosítási tanácsadó cég az általa megszerzett dokumentum tartalmát.

Az OECD jelentésének célja feltárni azokat a megoldásokat, amikkel a jelenlegi nyugdíjrendszer hosszú távon fenntartható marad. A nemzetközi nyugdíjjelentést június 30-áig kellett volna bemutatnia a magyar kormánynak társadalmi egyeztetésre, ez lenne az első lépése az Európai Bizottságnak ígért nyugdíjreformnak. A magyar kormánynak elvileg 2025. március 31-éig kellene hatályba léptetnie a magyar nyugdíjreformról szóló jogszabályt, ehhez készített most javaslati csomagot az OECD – írja közleményében a Grantis.

A főbb javaslatok a következők:

Nyugdíjkorhatár igazítása a várható élettartamhoz: egy év növekedés a 65 éves kortól várható élettartamban 8 hónappal növelje a nyugdíjkorhatárt.

Ezzel a megoldással 2045-re 67 év lenne a nyugdíjkorhatár és 69 év lenne 2070-re, ha elindulna a reform 2025-ben.

Ezzel egy időben lenne viszont egy korhatár előtti, korai nyugdíjazási opció alacsonyabb nyugdíjjal, így a dolgozó eldönthetné, hogy alacsonyabb nyugdíjat szeretne hosszabb ideig, vagy magasabb nyugdíjat rövidebb időre. A szervezet javaslata szerint a korai nyugdíjazás maximum két évvel lehet korábbi a nyugdíjkorhatárnál, hogy az ne jelentsen extra terhet.

Az OECD szerint ez a lépés járulna hozzá leginkább a fenntarthatósághoz, GDP-arányosan 2,2 százalékot spórolnánk 2070-ben, ha 2035-ben indítanánk, akkor 1,7 százalékot.

Nők40 fokozatos szigorítása: a szervezet szerint alsó korhatárt – a javaslat 60 év – kellene bevezetni és/vagy a szükséges szolgálati évek számát kell fokozatosan emelni. A szolgálati évek fokozatos növelése 1,1 százalékos megtakarítást hozna 2070-ben GDP-arányosan.

Az OECD felvázol egy lehetőséget arra is, hogy a kormány apránként kivezesse a Nők40-et egészen addig, amíg a nyugdíjkorhatár megegyezővé válik férfiak és nők esetében. A jelentés megjegyzi, hogy nagyban nőne így a nők jelenléte a munkaerőpiacon, és nagyjából 1 százalékkal csökkenne a költségvetési teher, nem számolva a befolyó plusz adókkal és a 0,3 százalékos várható nyugdíjjárulékkal.

Kapcsolódó cikkünk:
Nők 40 kedvezményes nyugdíj: mi vehető figyelembe jogosultsági időnek, mi nem?

13. havi nyugdíj korlátozása: legyen indexált felső határa, hogy mennyit fizetnek ki 13. havi nyugdíjként. Ha az átlagnyugdíj összege lenne a felső plafon, az is 0,3 százalékos megtakarítást eredményezne 2070-ben a költségvetésben.

Járulékemelés: az OECD javaslata szerint a járulékokat 10,8 százalékponttal kellene emelni 2070-ig a mostani 21,65 százalékról 32,5 százalékra. Arra ugyanakkor hosszasan felhívják a figyelmet az elemzők, hogy az OECD-országokon belül jelenleg is Magyarországon a tizenegyedik legnagyobb az adóék, nyolc százalékpont hozzáadásával hazánk a második helyre ugrana, és hatalmas visszaesést okozna az egy főre jutó GDP-ben.

További javaslatok a valorizáció átalakítása, kizárólag a keresetek helyett a keresetek és az infláció keveréke alapján történjen a valorizálás, de javasolják a nyugdíjskála átalakítását is, továbbá a járulékok és kifizetések egymáshoz történő igazítását.

Az OECD szerint kombinált megoldásban is érdemes gondolkodnia a magyar jogalkotónak: 2,6 százalékos megtakarítást lehetne elérni a várható élettartamhoz kötött nyugdíjkorhatár emelésével és a Nők40 átalakításával.

Rossz állapotban a magyar öngondoskodás

Az OECD kiegészítő javaslatai között megjegyzi, hogy hazánkban „extrém alacsony” az öngondoskodás mértéke a tagországokhoz viszonyítva. Az okok között említik az aránylag magas helyettesítési rátát az állami nyugdíj esetén és a magánnyugdíjak államosításából fakadó alacsony bizalmi szintet, továbbá az alacsony pénzügyi edukációt.

Az OECD javaslata

– a nyugdíjprobléma tudatosítása és a bizalom építése kommunikációs kampányokkal,

– eszközkészlet kialakítása, ami szemlélteti és megérteti, hogy miért érdemes privát nyugdíjtőkét felépíteni,

– automatikus foglalkoztatói nyugdíjpillér létrehozása.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Számlokrácia

Nem a nők 40-et kell megváltoztatni, hanem a sok felesleges hivatalt megszüntetni, mert a bürokráciára különösen az államok feletti szervezeteknek fizetett díjak elhagyása szintén biztosítaná a nyugdíj rendszer fenntarthatóságát. Az OECD különben is teljesen felesleges civil szervezet, aminek a finánc tőkés országok az alapítói, akik a többi tagszervezet kihasználására, irányítására jött létre.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink