Minimumjárulék-fizetési kötelezettség vs. ekho szerinti adózás

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Kinek ír elő a jogszabály havi minimumjárulék-fizetési kötelezettséget? Mit jelent ez a gyakorlatban? Az ekhót magánszemély milyen feltételekkel veheti igénybe? Ekhóra jogosultság tekintetében figyelembe vehető-e az egyéni vállalkozó vagy társas vállalkozó minimumjárulék-alapja, ha egyénként kivét vagy tagi jövedelem kifizetésére nem került sor? Miként alakul a minimumjárulékfizetési-kötelezettség abban az esetben, ha a magánszemély egyéni vállalkozói kivétje, vagy tagi jövedelme, illetve munkabére vonatkozásában jogszerűen vállalja (az Ekho törvény előírásainak megfelelően) az ekho szerinti adózást? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe cikkünkben.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.), illetve a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. (Szocho törvény) törvény az egyéni és társas vállalkozó, valamint a munkaviszonyban álló dolgozó vonatkozásában ír elő havi minimumjárulék- és adófizetési kötelezettséget.

Olvassa el az Adózóna „Csed, gyed, adókedvezmények: változások július 1-jétől, munkáltatói teendők”, „A nap kérdése: egy kft. ügyvezetője több mint egy éve keresőképtelen – fizetnie kell a táppénz lejárta után a minimum járulékot?” és a „Diákok munkavégzése – jogviszonyok, adókötelezettségek, kedvezmények” című írását!

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az említett biztosítotti körök esetében a jogszabályban foglaltak szerint meghatározott összeg alapulvételével minden hónapban meg kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót, tehát még abban az esetben is, ha a tényleges járulékalapot képező jövedelem (munkabér, kivét, tagi jövedelem) ennél az összegnél kevesebb.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, az ekhót magánszemély milyen feltételekkel veheti igénybe, ekhóra jogosultság tekintetében figyelembe vehető-e az egyéni vállalkozó vagy társas vállalkozó minimumjárulék-alapja, illetve miként alakul a minimumjárulékfizetési-kötelezettség abban az esetben, ha a magánszemély egyéni vállalkozói kivétje, vagy tagi jövedelme, illetve munkabére vonatkozásában jogszerűen vállalja az ekho szerinti adózást!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adomány leírható-e az szja alapjából

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Külföldi előadóművész

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink