hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bíróság által megítélt munkabér: így kell elszámolni és bevallani

  • adozona.hu

Munkaügyi bíróság a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt a munkavállalónak adott igazat. A megítélt összeg után milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek keletkeznek? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: a munkaügyi bíróság 2021-ben egy munkavállalónak a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt az alábbi összegeket ítélte meg: elmaradt munkabéren alapuló kártérítés 775 000 forint, végkielégítés jogcímén 757 500 forint távolléti díj, végül 200 000 forint perköltség. Az elmaradt munkabéren alapuló kár esetén 6 havi távolléti díjból levonásra kerültek a megtérült jövedelmek, majd az így kapott összeget 18,5 százalékos járulékösszeggel csökkentve jutott el a 775 000 forint összegig.

Kérdéseim:
1. Ebben az esetben a 775 000 forint után kell az szja-t és a tb-járulékot megfizetni (azaz 116 250 és 143 375 forintot) és ténylegesen csak 515 375 forint kerül elmaradt munkabér címén kifizetésre? Ha nem, akkor hogyan kell számolni?

2. Milyen időszakra kell ezt a bért bevallani? A dolgozó munkaviszonya 2020. 12. 03-án szűnt meg.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény a következőképpen rendelkezik az Ön által leírtakról:

Ha a követelés jogcíme jövedelmet pótló kártérítés, akkor ez a jövedelem nem képezi társadalombiztosítási járulék alapját. Ha a követelés jogcíme elmaradt munkabér, akkor ez esetben az elmaradt munkabérből be kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot.

Olvassa el az Adózóna „Fizetés nélküli szabadságra küldi a munkáltatója? Nem lesz biztosított!” és „Amiről gyakran elfeledkeznek a munkáltatók: bajban lehet, ha bejelentve marad a nem biztosított munkavállaló” című írását!

Ahogy Ön levezette az elmaradt jövedelemnél 775 000 forint úgy képződött, hogy abból már megfizetésre került a társadalombiztosítási járulék, így ebből a jövedelemből szja-előleget kell még megfizetni.

Kifizetés időszaka kapcsán a 2019. évi CXXII. törvény úgy rendelkezik, hogy „Az esedékességet követő időpontban kifizetett járulékalapot képező jövedelmet (elmaradt követelés) a járulékfizetési kötelezettség megállapításánál arra az évre (időszakra) kell figyelembe venni, amely évre (időszakra) azt kifizették.”

Olvasónk további kérdései a válaszhoz kapcsolódva a következők: akkor, ha jól értem a 775 000 elmaradt béren alapuló kártérítés után 15 százalék, azaz 116 250 forintot szja-t kell levonni, így 658 750 forintot fizetünk ki a dolgozó részére. Ha a kifizetés 2021. december hónapban megtörténik, akkor a 2021. 12. havi 08-as bevallásban kell bevallani Van-e az szja-n kívül egyéb adó- vagy járulékfizetési kötelezettsége a kifizetőnek? Tudna esetleg arra is választ adni, hogy a 08-as bevallás melyik sorában kell ezen kártérítés összegét szerepeltetni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A biztosítási jogviszony alapján kifizetett elmaradt jövedelemből társadalombiztosítási járulékot, és személyi jövedelemadót kell levonni. A kifizetőnek ezen jövedelem után szociális hozzájárulási adót, és szakképzési hozzájárulást kell fizetnie, amelyből – ha adottak a feltételei – kedvezményt érvényesíthet.

A kérdésére válaszolva: a kifizetőt az elmaradt jövedelem kapcsán szociális hozzájárulási adó, és szakképzési hozzájárulás megfizetése terheli.

Álláspontom szerint a 2008-as bevallás kitöltési útmutatójának alábbi tájékoztatása ad segítséget a leírt esetre:

„Értékadatok adózói javítása (helyesbítése)… Ha a természetes személy jövedelem-, járulék adatainak valamelyikét kell helyesbíteni (2008M-04 – 2008M-12 lapok valamely sora, kivéve a 2008M-06-os lap), akkor a természetes személlyel kapcsolatos, az adózói javítással (helyesbítéssel) érintett időszak valamennyi részletező lapját kitöltve, ismételten be kell nyújtani…”

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink