hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adó és tb megbízási jogviszonyban

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
3

A munkaviszony mellett – és sokszor helyett – talán a leggyakrabban választott jogviszonyok egyike a megbízási jogviszony. A következőben e jogviszony – elsősorban adózással és társadalombiztosítással összefüggő – néhány jellemzőjét tekintjük át.

A megbízás a Ptk. (2013. évi V. törvény) által szabályozott (6:272–6:280. §) jogviszony, mely számos jegyében tér el a munkaviszonytól. A két jogviszony elhatárolásának tengernyi irodalma van, a különbséget elsődlegesen az alá- fölérendeltség, a személyes munkavégzési kötelezettség, a foglalkoztatási és rendelkezésre állási kötelezettség, illetve a tevékenység jellege, valamint a munkakörként történő feladat-meghatározás fogalmak tekintetében érhetjük tetten.

E szempontokra azért fontos figyelni, mert az ellenőrzést végző hatóságnak a szerződéseket nem elnevezésük, hanem tartalmuk szerint kell elbírálni.

Fontos különbség a két jogviszony között, hogy a megbízás keretében ingyenesen (tehát ellenszolgáltatás nélkül) is el lehet látni az adott tevékenységet, azzal, hogy ebben az esetben a megbízó köteles a megbízott költségeit megtéríteni (Ptk. (6:280. §).

Ezzel a lehetőséggel élünk például abban az esetben, amikor a kft. ügyvezetője nem tagja a társaságnak, vagy személyesen közreműködő tagként eleve társas vállalkozónak minősül, és az ügyvezetést 0 forintos megbízási díjért látja el.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor minősül biztosítottnak a megbízási jogviszonyban dolgozó, hogyan kell eljárni keretszerződés esetén, milyen kötelezettség terheli a megbízót!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
_Kati5826

Köszönöm válaszát. Azonban konkrétan a
>> s 30 ezer forint megbízási díjban (melyből 27 ezer forint a

jövedelme)>> megfogalmazás hibás, mert abból a 30 ezer Ft megbízási díjból 30 ezer a választott tisztségviselő jövedelme. Az utolsó bekezdésben a példa emiatt félrevezető.
Üdvözlettel.

széles imre

Tisztelt Olvasóm!

Ezzel egytértek, és erre a szabályra az írásomban utalok is.

_Kati5826

Megint beszúrom az alábbi kiegészítést:

Az Szja törvény 24. § (1) bekezdése a nem önálló tevékenységnek minősülő jogviszonyok között nevesíti a jogszabály alapján választott tisztségviselői tevékenységet.
Az ügyvezető jövedelmét és adófizetési kötelezettségét a nem önálló tevékenységre irányadó szabályok szerint kell megállapítani, azaz nincs lehetőség 10 % költséghányad alkalmazására.Ez már régóta így van, s a 1353-as bevall. 5. sor
más nem önálló tev-ből szárm. jöv. sorához fűzött magyarázat is erről szól.
A fenti 30 ezer Ft-os példánál a jövedelem nem csökkenthető 10 % költségátalánnyal, tehát 30 ezer után adózik a választott tisztségviselő. Üdvözlettel.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink