A nap kérdése: mennyit számít a nyugdíj előtti fizetésemelés?

  • adozona.hu

Egy férfinek 1,5 éve van, hogy elérje az öregségi nyugdíjkorhatárt. Jelenleg bruttó 326 ezer forint a bruttó bére. Mennyiben számítana a nyugdíjában, ha emelkedne a fizetése? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt – kérdezte olvasónk.

"Olvastam a degressziós sávozásról, miszerint, ha azt akarjuk, hogy jövedelme 100 százalékban figyelembe legyen véve a nyugdíjnál, akkor az bruttó 372 000 forintig tehető meg, mert utána már "csak" a bérének 90 százaléka, majd 80 százaléka vehető figyelembe. Jól gondolom, ha most emelünk a bruttó bérén, de még a 372 000 forint alatt maradunk, akkor az talán 10-20 ezer forint többletet jelenthet majd számára havonta? – tette még hozzá olvasónk.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összegét két tényező határozza meg: az elismert szolgálati évek (egész évek, a törtidőszak figyelmen kívül hagyásával) és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset, a nyugdíjalap. A nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.

Mivel a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét – főszabály szerint – az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig – úgynevezett átlagszámítási időszak – elért (kifizetett), a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni, ezért minden olyan kereset befolyásolja az átlagkereset összegét, melyet az igénylő a béridőszakon belül szerez. Az idei évben már közel 36 év kereseti adatai alapján kell az átlagkereset összegét kiszámolni.

A kérdés szerint az érintett személy 1,5 év múlva tölti be a nyugdíjkorhatárát, tehát a nyugdíjra jogosultságot is ekkor szerzi meg. Azt, hogy az utolsó 1,5 év kereseti adatai mennyire befolyásolhatják az átlagkereset összegét, egyszerű példával lehet illusztrálni. Tételezzük fel, hogy a kérdésben említett személy jelen időpontig 400 egységet érő átlagkeresettel rendelkezett az elmúlt 35 éve alapján. Az utolsó 1,5 évben (18 egység) viszont 14 százalékkal többet, azaz havi 456 egységet kap. Az új átlaga: (420x400+18x456):438=402 egység lesz. Mint az az előzőekből is látszik, a kérdésben említett kb. 14 százalékos bérnövekedés csak minimális emelést eredményezne a várható nyugdíj összegében.

Végezetül meg kell említeni, hogy a megkeresésben említett degressziós szabály és a nyugdíjazást megelőző utolsó 1,5 év esetleges béremelése között nincs érdemi összefüggés, mivel a degressziós szabályt a teljes béridőszakon belül szerzett keresetek alapján számított havi átlagkereset meghatározásakor kell alkalmazni, nem az évenkénti keresetek nettósításakor. Minél magasabb valakinek a keresete, annál magasabb lesz a nyugdíja alapjául szolgáló havi átlagkeresete.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándékutalvány adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Nem közhasznú alapítvány – támogatás fogadása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink