hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nagy változás a legnagyobb cégeknél: muszáj lesz a nőket is bevonni a döntéshozatalba

  • dr. Seregély Barbara ügyvéd, dr. Papp Anna Katalin LL.M., CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

Azoknál a nyilvánosan működő részvénytársaságoknál, amelyeknél a felügyelőbizottsági pozíciókban alulreprezentált nem aránya nem éri el a testületben a 49 százalékot, a jövőben legalább a tagság 40 százalékát az alulreprezentált nem tagjai kell, hogy betöltsék – írja elő a parlament napirendjén lévő T/9721. számú törvényjavaslat.

A nyilvánosan működő részvénytársaságok vezetőtestületei körében a nemek közötti egyensúly javításáról és a kapcsolódó intézkedésekről szóló törvényjavaslat egy európai uniós irányelvben foglaltakat ülteti át a magyar jogrendszerbe.

Az Európai Unió Tanácsa 2022. október 17-én fogadta el, és november 23-án hirdette ki a 2022/2381 irányelvet annak érdekében, hogy előmozdítsa a nemek kiegyensúlyozottabb képviseletét a tőzsdén jegyzett társaságok vezetőtestületeiben. A felmérések szerint noha az EU-ban a nők teszik ki a friss diplomások mintegy 60 százalékát, rendkívül alacsony a részvételi arányuk a gazdasági döntéshozatalban, különösen a felső vezetésben. A vezetőtestületek tagjainak 31,5 százaléka nő, a testületi elnökök között pedig már csak 8 százalék ez az arány (forrás: 2022. június, az EIGE felmérése az EU legnagyobb nyilvános részvénytársaságairól). Az uniós szintű szabályozást indokolja a nők fokozottabb munkaerőpiaci részvételének elősegítése. Az uniós döntéshozók szerint, ha a nők nagyobb számban lesznek jelen a vállalati vezetőtestületekben, ezáltal nagyobb arányban vesznek részt a gazdasági döntéshozatalban, az várhatóan kedvező továbbgyűrűző hatást gyakorol majd a nők foglalkoztatására az érintett vállalatokban és a gazdaság egészében is – indokolta döntését az Európai Unió Tanácsa.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mely cégekre vonatkozik a nemi arányok kiegyenlítését szolgáló kötelezettség, s hogyan kell igazolni a teljesítést!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi szakmai vendégelőadó II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Támogatás tételes költségelszámoló őstermelőnél

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink