adozona.hu
Mi a dolga az egyesület vezetőjének? Itt a válasz az új Ptk.-ból
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Fontos_szabalyok_az_uj_Ptkbol_mi_a_dolga_az_GJ8FA5
Mi a dolga az egyesület vezetőjének? Itt a válasz az új Ptk.-ból
Az új Polgári törvénykönyvnek az egyesületek vezető tisztségviselőire, a felügyelőbizottságra és az egyesület megszűnésére vonatkozó szabályait foglaltuk össze cikkünkben korábbi írásunk folytatásaként.
Előző cikkünkben az új Ptk.-nak az egyesület alapszabályára, a tagsági jogviszony létrejöttére és annak megszűnésére, valamint a közgyűlésre vonatkozó rendelkezéseit ismertettük. Cikkünk folytatásaként a vezető tisztségviselőkre, a felügyelőbizottságra és az egyesület megszűnésére vonatkozó szabályokat mutatjuk be.
Vezető tisztségviselők
Az egyesület vezető tisztségviselői az ügyvezető vagy az elnökség tagjai. Az elnökség három tagból áll. Az új Ptk. alapján az elnököt az elnökség maga választja a tagjai közül.
A vezető tisztségviselőket az egyesület tagjai közül kell választani azzal az engedménnyel, hogy az alapszabály felhatalmazása alapján a vezető tisztségviselők legfeljebb egyharmada választható az egyesület tagjain kívüli személyekből.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a vezető tisztségviselők megbízatására, feladatára, a felügyelőbizottságra, valamint az egyesület megszűnésére vonatkozó szabályokat.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (2)
Az Alapítványok vagyonáról a PTK az alábbiak szerint rendelkezik:
Az alapítvány jogutód nélküli megszűnése esetén a hitelezők kielégítése után megmaradó vagyon az alapító okiratban megjelölt személyt illeti, azzal, hogy az alapítót, a csatlakozót és az egyéb adományozót, továbbá ezek hozzátartozóit megillető vagyon nem haladhatja meg az alapító, a csatlakozó és az egyéb adományozó által az alapítványnak juttatott vagyont.
Az alapító az általa juttatott vagyonról az alapítvány jogutód nélküli megszűnésekor az alapítvány céljával azonos vagy hasonló célú alapítvány vagy egyesület számára rendelkezhet, ha az alapító okirat ilyen esetre a vagyonról nem rendelkezik vagy a rendelkezés teljesítése lehetetlen.
A nyilvántartó bíróság jogszabályban meghatározott szervezetnek juttatja a vagyont, ha az alapító okirat, vagy az alapító nem rendelkezik a megszűnő alapítvány vagyonáról, vagy ha az alapító okirat által megjelölt személy, vagy az alapító által megjelölt alapítvány, egyesület a vagyont nem fogadja el vagy azt nem szerezheti meg.
Mi a helyzet az alapítványokkal? Ott is így szűnik meg? Konkrét problémám az, hogy 2013. decemberében a bíróság jogerős végzéssel megszüntetett egy alapítványt. Erről meg van a papír. a végzésben nem rendelkezik a megmaradt vagyon sorsáról. Nem tudunk ügygondnokról sem, nem tájékoztattak a személyéről minket. Már eltelt lassan egy év, és a pénz a bankban van, de nem történik vele semmi. Ilyenkor mi a teendő? (A bíróság nem válaszol a leveleinkre)