adozona.hu
Átalakuló egyéni cég: mi lesz a visszaigényelt áfával?
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Egyeni_ceg_beolvadasa_kftbe_M9UKK1
Átalakuló egyéni cég: mi lesz a visszaigényelt áfával?
Egyéni cég, mely visszaigényelte a beruházás áfáját, jogutód nélkül megszűnne vagy átalakulna. Melyik a járható út? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Verbai Tamás jogász válaszolt.
Ha részletesebben tájékozódna a témában, rendelje meg "Cégek átalakulása és megszűnése" című kiadványunkat! |
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Előzetesen szeretném felhívni szíves figyelmét arra, hogy egzakt választ csak a tényállás teljeskörű ismeretében áll módomban adni.
Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evtv.) 33. § (1) bekezdése szerint az egyéni cég – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – gazdasági társasággá alakulhat át. Az egyéni cég tehát közvetlenül nem olvadhat bele más gazdasági társaságba, ez legalább két lépésben lehetséges, először gazdasági társasággá (például kft.-vé) kell átalakulnia, majd ebben a formában már beolvadhat más, már működő kft.-be.
A felvázolt célkitűzés számos adózási kérdést vet fel, melyek megnyugtató megoldása és a lehetséges opciók közül a legmegfelelőbb kiválasztása csak az összes verzió adóvonzatát részletesen elemző adótanácsadó/adószakértő bevonásával lehetséges. A jelen fórum korlátaira is tekintettel csak az áfával kapcsolatos kérdésekre reflektálhatok az alábbiak szerint.
A jogutód nélküli megszűnés mint az egyik lehetséges opció áfafizetési kötelezettséggel járhat, tekintettel arra, hogy az egyéni cég olyan eszközöket tulajdonol, melyek tekintetében adólevonási jogot gyakorolt. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 11. § (1) bekezdése szerint ugyanis ellenérték fejében teljesített termékértékesítés [2. § a) pontja] az is, ha az adóalany a terméket vállalkozásából véglegesen kivonva, azt saját vagy alkalmazottai magánszükségletének kielégítésére vagy általában, vállalkozásától idegen célok elérésére ingyenesen felhasználja, illetőleg azt más tulajdonába ingyenesen átengedi, feltéve, hogy a termék vagy annak alkotórészeinek szerzéséhez kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette meg.
Ugyanezen § (2) bekezdésének d) pontja értelmében szintén ellenérték fejében teljesített termékértékesítés az adóalany megszűnése, ha az adóalany a megszűnés időpontjában olyan terméket tart tulajdonában, amelynek beszerzéséhez vagy b) pont szerinti felhasználásához kapcsolódóan egészben vagy részben adólevonási jog illette meg. Az adó alapja ebben az esetben a termékek piaci értéke (Áfa tv. 68. §)
Az Áfa tv. ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a jogutóddal történő megszűnés (például az átalakulás) során történő eszközátadás az áfa hatályán kívüli ügyletként történjen, tehát ne eredményezzen a megszűnő jogalanynál áfafizetési kötelezettséget.
Az Áfa tv. 17. § (2) bekezdése szerint ugyanis nem áll be a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatás, ha az adóalany jogutódlással szűnik meg, feltéve, hogy az a 18. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott feltételek szerint történik.
Ugyanezen § (3) bekezdése szerint jogutódlással történő megszűnésnek kell tekinteni e törvény alkalmazásában többek között
– a jogi személynek a Ptk. jogi személyekre vonatkozó rendelkezései szerinti átalakulását, egyesülését és szétválását; illetve
– az Evtv. szerinti egyéni vállalkozói tevékenység folytatására való jogosultság – egyéni cég vagy korlátolt felelősségű társaság alapítására tekintettel történő – megszűnését, valamint egyéni cégnek az Evtv. szerinti átalakulását a jogutódlással érintett vagyonelemek tekintetében.
Ahhoz azonban, hogy a fentiek szerinti jogutódlás ne minősüljön adóköteles termékértékesítésnek, az Áfa tv. 18. § (1) bekezdése szerint szerzőnek (jogutódnak) a következő feltételeknek kell egyidejűleg megfelelnie:
a) a szerzéskor vagy annak közvetlen következményeként belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen;
b) kötelezettséget vállaljon arra, hogy a szerzéshez és a szerzett vagyonhoz fűződő, az e törvényben szabályozott jogok és kötelezettségek – a (2) bekezdésben említett eltéréssel – a szerzéstől kezdődően jogutódként őt illetik és terhelik;
c) sem a szerzéskor, sem azt követően ne legyen olyan, e törvényben szabályozott jogállása, amely természeténél fogva összeegyeztethetetlen lenne a b) pontban említett kötelezettségek teljesítésével, vagy azok csorbítására lenne alkalmas.
Hozzászólások (0)