hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldi kiküldetés költségének továbbszámlázása

  • adozona.hu

Olvasónk a következőt kérdezte: Cégünk egy nemzetközi vállalatcsoport tagja. A csoporton belül van olyan telephely ahol munkaerőtöbblet, illetve van ahol -hiány lépett fel. Így, hogy senkit ne kelljen elküldeni, EU-n belüli országba küldenénk ki munkavállalókat várhatóan 30 napnál nem hosszabb időtartamra munkavégzésre, A1-es nyomtatvánnyal. Milyen jogszabályok vonatkoznak ennek a költségnek az áthárítására? Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Ha nem számlázzuk ki, akkor a bér, járulék, és a kiküldetés költségei a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősülnek? Munkaerő-kölcsönzésnek minősül, ha ezt a költséget nyereség felszámításával kiszámlázzuk a testvérvállalatnak, vagy számlázható csak a felmerült költség, haszon nélkül? A munkavállalók részére kötelező megadni a fogadó országban érvényes minimálbért, ha az magasabb mint a magyar, vagy lehet ettől eltérő megállapodást kötni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kérdés nagyon összetett és a vállalatcsoport közötti szolgáltatási szerződés és a fogadó állam szabályainak ismerete hiányában csak néhány általános összefüggésre hívom fel a figyelmet.

Munkaerő-kölcsönzés esetében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 217. §-ának (1) bekezdése szerint semmis a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő között létrejött megállapodás, ha:

a) a kölcsönbeadó vagy a kölcsönvevő tulajdonosa – részben vagy egészben – azonos,

b) a két munkáltató közül legalább az egyik valamely arányban tulajdonosa a másik munkáltatónak, vagy

c) a két munkáltató egy harmadik szervezethez kötődő tulajdonjogi viszonya alapján áll kapcsolatban egymással.

Az szja-törvény alkalmazásában külföldi kiküldetés: a belföldi illetőségű magánszemélynek a jövedelme megszerzése érdekében, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében Magyarország területén kívüli (külföldi) tartózkodása. A kiküldetés feltételeit javaslom társadalombiztosítási szempontból is megvizsgálni, ugyanis nem alkalmazható a magyar jog, így A1 igazolás sem kérhető például akkor, ha a kiküldetés időtartama alatt a magyar foglalkoztató a kiküldött munkavállaló felett nem gyakorolja teljeskörűen a munkáltatói jogkört.

Kiküldetésnél jellemzően a fogadó cég részére a foglalkoztatás érdekében felmerült költségek haszonnal együtt kiszámlázásra kerülnek. A szolgáltatás piaci értékének meghatározása mellett ügyelni kell a transzferár szabályok betartására is. Amennyiben a költségeket nem számlázza ki a társaság, akkor a társasági adóról szóló törvény alapján vizsgálni szükséges, hogy a foglalkoztatás költsége, ráfordítása mennyiben merült fel a vállalkozás tevékenysége vagy a fogadó cég tevékenysége érdekében. Transzferár témakörben számos cikk jelent meg az Adózóna hasábjain, melyet szeretnénk a figyelmébe ajánlani.

A külföldön történő munkavégzéssel összefüggésben figyelemmel kell lenni a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló 96/71/EK irányelvben foglaltakra.

A kiküldetési „posting” irányelv előírja többek között a díjazásra – minimális bérszintre – vonatkozó követelményeket, melyet a fogadó tagállam nemzeti joga és/vagy gyakorlata alapján kell meghatározni, ahol a munkavállaló kiküldetésben dolgozik.

Végül szeretném felhívni a figyelmet a magánszemélyek adózására is, gondolok itt arra, ha például a fogadó társaság az adott országban érvényes szabályok szerint gazdasági munkáltatónak minősül, akkor a fogadó országban vizsgálni kell, hogy a magánszemélyeknek keletkezik-e adókötelezettsége, mely itthon a jövedelem mentesítését vonhatja maga után.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink