hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amikor kötelező az írásos szerződés

  • adozona.hu
2

Kell-e vállalkozói szerződés 200 ezer forintos összeg alatt? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Sinka Júlia válaszolt.

A Ptk. biztosítja a szerződéskötési szabadságot, azaz a felek szabadon dönthetnek arról, hogy mikor, milyen élethelyzetben kötnek írásbeli szerződést. Ugyanakkor vannak olyan élethelyzetek – és ehhez kapcsolódóan szerződéstípusok -, amelyek esetében a Ptk. előírja a szerződés írásba foglalásának kötelezettségét, valamint a szerződés tartalmát, formáját. E körbe tartozik – többek között - az adásvétel és csere, a szállítás és fuvarozás, azaz e szerződések érvényességéhez kötelező az írásbeli forma  - összeghatártól függetlenül.

A vállalkozói szerződések kapcsán a Ptk. nem tesz ilyen kikötést, és az adótörvények sem tartalmaznak a szerződések írásba foglalására vonatkozó direkt követelményt – sem ezen érték alatt, sem felette. Az általános forgalmi adó összege nélkül a 200 ezer forintot el nem érő értékre szóló vállalkozási szerződéseket tehát sem a Ptk., sem az adótörvények alapján nem kötelező írásba foglalni.

Az ezt meghaladó szolgáltatások esetében csak a társasági adóról szóló törvény előírásából következik az írásbeliség szükségessége.

A Társasági adó törvény 3. számú mellékletének A) 4. pontja szerint ugyanis  nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősül az általános forgalmi adó nélkül 200 ezer forintot meghaladó szolgáltatás ellenértéke (vagy annak egy része), ha a körülmények (így különösen az adózó vállalkozási tevékenysége, árbevétele, a szolgáltatás jellege, a szolgáltatás ellenértéke) alapján egyértelműen megállapítható, hogy a szolgáltatás igénybevétele ellentétes az ésszerű gazdálkodás követelményeivel. Az adóévben ugyanazon személytől ugyanazon jogcímen igénybe vett szolgáltatások ellenértékét együttesen kell figyelembe venni.

Azt, hogy a szóban forgó szolgáltatás gazdaságilag ésszerű volt, az a vállalkozás tevékenysége érdekében merült fel, azt a vállalkozás dokumentumokkal köteles (és képes) igazolni. Ebből következően – bár a törvény nem fogalmazza meg konkrét követelménynek – szükség van a  szerződésre,  a munka elvégzését követően kiállított teljesítési igazolásra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
markomarko

Érdemes írásban kötni, mi most éppen belefutottunk egy vitás ügybe. A megbízó nem akarja kifizetni a munka ellenértékét, arra hivatkozva, hogy nincs szerződés. Más kérdés, hogy bizonyíthatóan elvégeztük a munkát, sajnos most pereskedhetünk, ha meg akarjuk kapni a pénzünket. Kétszázezer alatt van a díj, biztos azt gondolta, hogy ekkora összegért nem fogunk cirkuszolni.

Ruszin Zsolt

Természetesen a "felesleges költséget" az írásos szerződés semmiben sem fogja megalapozni. Az adóhatóság által formaiságra kihegyezett, a tartalmat megítélni képtelen revizorok gyakorlata tükröződik vissza a cikkből. Kár lenne ezt követni, vagy abban hinni, hogy a szerződés írásba foglalása segít, ha amúgy a költség a működéshez szükségtelen, vagy ésszerűtlen.

A megítélés tekintetében a hivatalnak fokozottabb a minősítési lehetősége, így az adózónak is fokozottabb a megállapítás kapcsán a jogorvoslati eljárások során a saját bizonyítási kötelezettsége. A papír helyett a bizonyítható tények azonban sokkal fontosabbak.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó számlázasa

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu+ EGYKE

Szipszer Tamás

adószakértő

E-útdíj elszámolása pénzforgalmi szemlélet

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink