hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az osztalékfizetés, osztalékelőleg-fizetés szabályai, összefüggései

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

A magyar számviteli szabályok alapján különös aktualitása van a vállalkozók többségénél a 2012. évi üzleti év zárásának, hiszen a beszámolót május végéig kell elfogadniuk és letétbe is helyezniük abban az esetben, ha az üzleti évük megegyezik a naptári évvel. A társaságok, vállalkozások életében meghatározó az üzleti év zárása, az erre vonatkozó beszámoló elfogadása, és ezzel összefüggésben a tulajdonosi osztalék megállapítása, adózása, illetve a korábbi osztalékelőlegekkel kapcsolódó elszámolás. Tekintettel ennek aktualitására és a felmerülő kérdésekre, ennek összefüggéseit foglaljuk össze a következőkben, két részletben.

A vállalkozások az üzleti év zárasával nemcsak ellenőrzési mechanizmusokat (például könyvvizsgálat) működtetnek, hanem számvetést is készítenek arról, hogy az előző év működése eredményes volt-e, nyereséggel vagy veszteséggel zárult és a tulajdonosok döntenek arról is, hogy a távlati célok érdekében a megtermelt eredményt – növekedési lehetőségeiknek teret adva - visszaforgatják, vagy osztalék formájában kivonják a vállalkozásból.

A mai időkben azt tapasztalni, hogy igen nagy a motiváció a nyereségnek vállalkozásból való kivonására, még a legnagyobb társaságok, vállalkozások esetében is. Az osztalék (és osztalékelőleg) fizetésének is megvannak a feltételei, azaz ha az adott társaság legfőbb döntéshozó szerve – például korlátolt felelősségű társaság esetén a taggyűlés, részvénytársaságnál a közgyűlés – az osztalék kifizetése mellett dönt, bizonyos törvényi előírásoknak meg kell felelni.

Egyrészt az osztalék fizetésének lehetőségét a társasági szerződésben rögzíteni kell. Másrészt osztalékot csak elfogadott számviteli beszámoló alapján lehet fizetni. Tehát az osztalékfizetéshez kapcsolódóan korlátozást mind a gazdasági társaságokról szóló törvény, mind pedig a számviteli törvény meghatároz.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink