hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózási kiskapuk: jön a szigorítás

  • adozona.hu

Holnap véglegesítik a G20-as államok azokat az OECD által október 5-én bemutatott ajánlásokat, amelyek mérföldkövet jelentenek az egyre erőteljesebbé váló adóelkerülés, a nemzetközi adózási kiskapuk felszámolásában. A BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) néven közzétett akcióterv már 2016-tól alapvető változásokat eredményez a multinacionális cégek adótervezésében, amire a magyarországi leányvállalatoknak is már most meg kell kezdeniük a felkészülést – figyelmeztet a BDO Magyarország.

Az OECD két éve dolgozik a 15 pontból álló BEPS akcióterv összeállításán, melynek célja, hogy létrehozzon egy olyan egységes konszenzusos nemzetközi adózási szabályzatot, amely jelentősen korlátozza az agresszív adótervezés lehetőségét a nemzetközi cégcsoportok számára. E kiindulási pontból nézve a projekt fő céljai:

  • szorosabban kapcsolódó nemzetközi adózási irányelvek létrehozása;
  • annak biztosítása, hogy a gazdasági tartalom elve szerint adózzanak a cégcsoportok, tehát abban az országban, ahol a valós tevékenység, érték és így a bevétel keletkezik;
  • nagyobb átláthatóság megteremtése az adóhatóságok számára a határon átnyúló, nemzetközi ügyleteket és globális cégstruktúrákat illetően.

A mostani ajánlásban szereplő akciótervek közül a multinacionális cégek működése szempontjából a következőknek lesz a legnagyobb hatásuk:

  • Hibrid ügyletek: ezen ügyletek esetében cél a kettős nem adóztatás veszélyének kiküszöbölése. Jelenleg az ilyen jellegű tranzakciók lehetőséget adnak például az igénybevevő fél országában a költségek adózási célú levonására, anélkül, hogy a másik fél országában az ügyletből származó bevétel után adófizetés történne, így egyik országban sem történik adófizetés.
  • Transzferár: A cégeknek a jövőben a Country-by-Country Report keretében a jelenleginél sokkal több adatot kell szolgáltatniuk az adóhatóságok számára az átláthatóság biztosítása érdekében. Az adatok köre ezentúl kiterjed például az árbevétel, az adózás előtti eredmény, a munkavállalók száma és a megfizetett adó mértéke is. A kapcsolódó hazai jogszabályváltozás várhatóan a dokumentációs kötelezettségek növelése mellett az alacsony hozzáadott értékű szolgáltatások kezelését, valamint a költség-hozzájárulási megállapodásokat is érinti majd.
  • Nemzetközi egyezményekkel kapcsolatos visszaélések: Az ajánlás a jövőben nem teszi lehetővé az adóelőnyök kihasználását egy olyan államban, ahol a multinacionális cégcsoport mindössze csak egy holding társasággal van jelen, és valós tevékenység nem történik a holding országában.

Az OECD a javaslatok kidolgozásakor szorosan együttműködött az Európai Unióval. Ennek megfelelően, mivel Magyarország nem csak OECD, de EU tag is, így a most véglegesített ajánlások a magyar szabályokat is érinteni fogják, ami alapján változásokra lehet számítani hazai szinten is a közeljövőben. Ezzel párhuzamosan a vállalkozásoknak már most meg kell kezdeniük az adóstruktúrájuk áttervezését globális és lokális szinten egyaránt, amiben minden eddiginél nagyobb szerep hárul majd a megfelelő hátterű és felkészültségű adótanácsadó cégekre is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink