hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szja, járulék, szocho, ha magyar munkavállaló Magyarországon, home office-ban, külföldi munkáltatónak dolgozik

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Az Adózóna hasábjain gyakran találkozunk azzal a kérdéssel, kinek, milyen adókötelezettsége keletkezik, ha a magánszemély külföldi céggel létesített jogviszony alapján végez munkát home office-ban, Magyarországon. Cikkünkben összefoglaljuk az szja-, járulék- és szochokötelezettséget, feltételezve, hogy a foglalkoztatónak nem kell fióktelepet létrehozni Magyarországon.

Személyi jövedelemadó

A külföldi jogviszony alapján Magyarországon dolgozó, magyar adóilletőséggel rendelkező magánszemélynek Magyarországon kell a munkavégzéssel kapcsolatos szja-kötelezettséget teljesíteni.

A munkaviszonyból származó jövedelem mind a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) szerint, mind a kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezmény alapján az illetőség országában adóztatható, kivéve, ha a munkát a külföldi munkáltató országában, a forrásországban végzi.

Figyelemmel arra, hogy a külföldi munkáltató a magyar előírások szerint nem minősül kifizetőnek, nem a külföldi munkáltatónak kell az szja-előleget megfizetni, hanem a jövedelmet szerző magánszemélynek.

Az szja-előleg-fizetési kötelezettséget negyedévente kell megállapítani, és minden negyedévet követő hó 12-éig kell megfizetni. Ezt az előleget év közben nem kell bevallani, viszont az szja-előleg-kötelezettség összegét negyedéves bontásban az szja-bevallásban fel kell tüntetni.

A külföldi munkáltató által fizetett (átutalt) jövedelmet forintra át kell számítani, melyhez a bevétel napján, vagy – a magánszemély választása szerint – a jövedelemszerzés hónapját megelőző hónap 15-ei árfolyamot kell figyelembe venni, attól függően, hogy a magánszemély számára mi a kedvezőbb.

Az így forintosított, külföldi pénznemben kapott jövedelem az összevonás alá eső jövedelmek közé tartozik, amely után a magyar adóügyi illetőségű magánszemély adóalap-kedvezményeket érvényesíthet, a feltételek teljesülésekor. Továbbá, ha a magánszemély önkéntes pénztárakba, nyesz-számlára, vagy nyugdíjbiztosításra adóévben befizetést teljesít, akkor rendelkezhet adó-visszatérítésről is az éves szja-bevallásban.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük az szja-bevallásra, a járulék-, illetve szochokötelezettségre vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Használt ruha értékesítése külföldre II.

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Gyesről visszatérő szabadságának kiszámítása felmondáskor

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Befektetési számla

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink