hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha társasház, akkor magánszemély! Bizarr adózási szabályok

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A társasház nem jogi személy, ezért adóalanyként nem illeszkedik automatikusan az általános szabályozás kereteibe. Fő funkciója a közös tulajdonnal kapcsolatos felelősség és működtetés biztosítása, amelyhez döntően a tulajdonostársak befizetéseiből biztosítják a forrásokat. Ugyanakkor a társasházak többsége – bár vállalkozási tevékenységet nem folytathat – jellemzően a közös tulajdon hasznosítása révén és egyéb (például támogatás, kamat) formában jövedelmet is szerez. Mit kell tudni a társasházi jövedelmek adózásáról?

A társasházak méretüket és tulajdonosi összetételüket tekintve igen változatosak, a két tulajdonostársból állótól kezdve száznál is több tulajdonos előfordulása mellett lehetséges, hogy csak természetes vagy csak jogi személyek (társaság, önkormányzat, alapítvány) alkotják, de gyakran ezek vegyesen fordulnak elő. Egyes esetekben a lakásokra és lakáscélú helyiségekre (például üdülő) vegyesen is szerveződnek társasházak, sőt előfordulnak kizárólag gyárakból, üzlethelyiségekből állók is. Sokszínűségük ellenére, a közös név alatt megszerzett jövedelmeik után egységesen kizárólag a személyi jövedelemadó (szja) törvény alanyaiként adókötelesek még akkor is, ha a tulajdonostársak nem kizárólag magánszemélyek, vagy ha magánszemély tulajdonos nincs is közöttük.

A szja (1995. évi CXVII. törvény) szerinti adózás kiinduló alapja a számvitel által előírt könyvelés, amelynek a társasház minden bevételét tartalmaznia kell. E bevételek közül meghatározott körre a törvény úgy írja elő a jövedelem-számítás, az adó-megállapítás és megfizetés kötelezettségét, mintha a bevétel megszerzője magánszemély lenne. Ide a társasház bevételei közül azok tartoznak, amelyek az szja törvény úgynevezett „Külön adózó jövedelmek” fejezet-cím alatt találhatóak. A külön adózó jövedelmekre vonatkozó szabályok körébe tartozó, a társasházaknál is előforduló bevétel lehet például kamatból, osztalékból, árfolyamnyereségből, ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, nem pénzben kapott juttatásból, kamatkedvezményből, nyereményből származó bevétel. Ezeket tehát a vonatkozó szja szabályok szerint kell kezelni, vagyis a jövedelmet, az adót úgy kell a kifizetőnek, vagy a társasháznak megállapítania és megfizetnie, mintha a társasházi közösség magánszemély lenne. Ha kifizető juttat adóköteles jövedelmet a társasháznak, akkor az adót – a törvényben meghatározott kivételekkel – a kifizetőnek kell levonnia, bevallania és befizetnie, a társasháznak pedig igazolást kell erről adnia.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, hogyan kell elszámolni a közös tulajdonú ingatlan átruházásából származó jövedelmet, miként részesülnek a tulajdonosok a közös jövedelemből!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink