adozona.hu
NAV-tájékoztató: szja-változások a magyar–amerikai kettős adóztatást elkerülő egyezmény megszűnése miatt
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/NAV_kettos_adoztatas_elkerulese_egyezmeny_A_WRKSFU
NAV-tájékoztató: szja-változások a magyar–amerikai kettős adóztatást elkerülő egyezmény megszűnése miatt
Az Amerikai Egyesült Államok kormányzata 2022 júniusában felmondta a magyar–amerikai kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezményt, amely 2023. január 8-án meg is szűnt, azonban egyes rendelkezései 2023. december 31-éig alkalmazhatók voltak. 2024. január 1. óta a másik államból származó jövedelem adóztatására mindkét állam a saját, belső jogszabályai alapján jogosult, és az ilyen jövedelmet nem egyezményes országból származó jövedelemként kell kezelni, olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatójában.
Az egyezmény megszűnése miatt került sor a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) alábbi szabályainak módosítására.
Cégen keresztül végzett előadóművészi tevékenység
A külföldi előadóművészek gyakran nem munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban dolgoznak, hanem általuk alapított, egyszemélyes cégen keresztül szerződnek a filmprodukciós cégekkel. Azért, hogy egyezmény hiányában jövedelmük ilyen esetben is Magyarországon legyen adóköteles, az szja-törvény 3. § 4. pont g) alpontja kiegészült.
A módosítás alapján az előadói, művészeti és sporttevékenységgel megszerzett jövedelemnél a tevékenység végzésének helye szerinti államot kell a jövedelemszerzés helyének tekinteni akkor is, ha az e tevékenységből származó jövedelem nem a magánszemélynél, hanem egy másik személynél, például cégnél keletkezik.
Az Egyesült Államokban belföldi illetőséggel rendelkező személy által fizetett kamat adókötelezettsége
Az egyezmény megszűnésével az Egyesült Államok olyan államnak minősül, amellyel Magyarországnak nincs hatályos, kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye. Ezért az szja-törvény korábbi szabályozása alapján az Egyesült Államokban belföldi illetőséggel bíró személy által fizetett kamat egyéb jövedelemnek minősülne, ez pedig jelentősen növelné a magyar magánszemélyek személyijövedelemadó-kötelezettségét. A kedvezőtlen változás miatt a módosítás [szja-törvény 28. § (12) bekezdés] rögzíti, hogy az OECD-tagállamban belföldi illetőséggel rendelkező személy által fizetett kamat nem minősül egyéb jövedelemnek, arra a kamatjövedelemre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
Ugyancsak nem kell az egyéb jövedelemre vonatkozó szabályokat alkalmazni az OECD-tagállamban székhellyel rendelkező személy által kibocsátott értékpapírból származó jövedelemre.
Módosult az ellenőrzött tőkepiaci ügylet fogalma [szja-törvény 67/A § (3) bekezdés]. A módosítás alapján ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősül az az ügylet is, amelyet bármely OECD-tagállamban (az Amerikai Egyesült Államok az OECD tagállama) működő pénzpiacon tevékenységet folytató befektetési szolgáltatóval vagy befektetési szolgáltató közreműködésével kötöttek.
Beszámítási szabályok változása
a) Külön adózó jövedelmeknél (szja-törvény 8. §)
A módosítás a belföldi illetőségű magánszemély által megszerzett, a jövedelemszerzés helye szerint külföldről származó külön adózó jövedelem (például tőkejövedelem, így különösen osztalék) esetében engedélyezi a külföldön megfizetett adó beszámítását, a jövedelemszerzés helye szerint belföldről származó, külön adózó jövedelem esetében ugyanakkor nem.
b) Összevonás alá eső jövedelmeknél (szja-törvény 32. §)
A módosítás értelmében nemzetközi egyezmény hiányában nem vehető figyelembe külföldön megfizetett adóként az az összeg, amelyet olyan jövedelem
Hozzászólások (0)