hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közösségi médiás ajánlás, promóció: így adóznak az influenszerek

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász
2

A blogbejegyzések terjedésével, a felhasználóknak az internetes oldalakon történő fokozódó jelenlétével a gazdasági szereplők egyre gyakrabban reklámozzák termékeiket a közösségi portálokon és egyéb weboldalakon aktívan résztvevő magánszemélyek – újkeletű szóval influenszerek – közreműködésével. Cikkünkben áttekintjük az internetes oldalakon különféle termékeket hirdető személyek részére adott juttatások általánosforgalmiadó-, és személyijövedelemadó-vonzatát.

A magánszemély és a vállalkozás közötti együttműködés egyik lehetséges esete, amikor a magánszemély a közösségi oldalán hirdet egy vállalkozást, illetve annak valamilyen termékét, szolgáltatását. Szolgáltatásáért cserébe a népszerűsített társaság vagy pénzt fizet, vagy esetenként ingyenesen terméket ad át neki, vagy ellenérték felszámítása nélkül teljesít a részére valamilyen szolgáltatást. (Utóbbi esettel, amikor a magánszemély ingyenesen termékeket kap kipróbálásra, és azt népszerűsíti, cikkünk második részében foglalkozunk).

Másik lehetséges mód egy gazdasági szereplő valamely termékének, szolgáltatásának népszerűsítésére, amikor a magánszemély egy videómegosztó portálon elhelyez egy, saját maga által elkészített videótartalmat, amelyben ismerteti, adott esetben kipróbálja az adott terméket, és bizonyos nézettségi szám elérése után a videómegosztó oldal fizet neki egy bizonyos összeget.

Magánszemélyként önálló adóköteles tevékenységet adószámos magánszemélyként vagy egyéni vállalkozóként lehet folytatni. (Ha egyéni vállalkozóként végzi a hirdetési, népszerűsítési tevékenységet az érintett személy, a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá is bejelentkezhet).

Abban az esetben, ha egy magánszemély nem egyéni vállalkozóként, de önállóan végzett tevékenységére tekintettel bevételt szerez, akkor a hirdetésért járó díjazás a magánszemélynél önálló tevékenységből származó bevételnek minősül. Ide fog tartozni az összes bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben vagy egyébként az e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 16. § (3) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a vonatkozó adózási szabályokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel: az Adózóna csapata

LenhardtI

Tisztelt Adó Online,

Az alábbi kérdéssel fordulnék Önökhöz:
A 47/2020. (III.18.) Kormányrendelet 4.§-a szerint a turisztikai, vendéglátóipari, szórakoztatóipari, szerencsejáték, filmipari, előadóművész, rendezvényszervező és sportszolgáltatást nyújtó ágazatokban működő gazdasági egységekben,2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott
a) munkavállalók esetében a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetése alól,
b) munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot

Cégünk főtevékenysége: 5629, tehát a törvényi feltételeknek megfelelünk.

Kérdésem az lenne, hogy a most, március hónapban végrehajtott, januárig visszamenőleges béremelés esetén a januári és februári hónapokra számfejtett béremelés összegére is jár-e a járulékkedvezmény, mivel a márciusi bérrel fizetjük ki, vagy nem, mivel a vonatkozási hónapok március előttiek.

Köszönöm előre is a választ.

Üdvözlettel.

Lenhardt István

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

USA-ból beszerzett termék

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Befektetési hozamok adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink