adozona.hu
Ingatlan-bérbeadás: több ponton változtak a szabályok
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ingatlanok_berbeadasa_2019ben_QZ4EPG
Ingatlan-bérbeadás: több ponton változtak a szabályok
2019. január 1-jétől változtak a termőföldnek nem minősülő ingatlan bérbeadásából származó jövedelem adózásával kapcsolatos rendelkezések.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 11. számú mellékletének II. pontja rendelkezik a tárgyi eszközök beszerzési árának elszámolásáról.
2019. január 1-jétől a kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközök beszerzési ára – amennyiben azok egyedi értéke a 200 000 forintot nem haladja meg – a költségek között egyösszegben elszámolható az üzembe helyezés időpontjában.
Amennyiben az adózónak nem lenne elég bevétele, akkor választhatja azt is, hogy két év alatt számolja el a beszerzési árat 50-50 százalékban. Ennek azért van jelentősége, mert a bérbeadással foglalkozó magánszemély esetében a bevétellel szemben a költségek nulláig számolhatók el, azaz a veszteséget nem lehet továbbvinni.
Abban az esetben, ha a tárgyi eszközök egyedi értéke meghaladja a 200 000 forintot, értékcsökkenési leírás keretében számolható el a beszerzési ár. Amennyiben év közben kerül sor az üzembehelyezésre, akkor az éves összeget időarányosan lehet elszámolni. Az ingatlan berendezései (bútor, háztartási gépek) jellemzően a 14,5 százalékos kulcs alá tartoznak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a máshol bérelt lakás bérleti díjának „betudására” vonatkozó előírásokat, valamint, hogy mi a helyzet, ha a bérleti díj tartalmazza/nem tartalmazza a közüzemi költségeket!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A 2019-es változásokról további cikkeinket itt olvashatja el!
Hozzászólások (5)
Kedves Fecskefarok!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel: az Adózóna csapata
Az áfában én is ezzel ellentétes állásfoglalást kaptam:
259. § 6. ellenérték: bármilyen vagyoni előny, ideértve a meglévő követelés mérséklésére elismert vagyoni értéket is, de ide nem értve a kártérítést;
70. § (1) b) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapjába beletartoznak: a felmerült járulékos költségek, amelyeket a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója hárít át a termék beszerzőjére, szolgáltatás igénybevevőjére, így különösen: a bizománnyal, egyéb közvetítéssel, csomagolással, fuvarozással és biztosítással összefüggő díjak és költségek.
Ha az adózó saját nevében, de a bérlő javára rendeli meg a közüzemi szolgáltatást, akkor az így továbbszámlázott díjak az Áfa tv. 259. § 6. pontja szerint ellenértéknek minősülnek, és mint ilyen az alanyi adómentesség értékhatárába továbbra is beleszámítanak, függetlenül attól a körülménytől, hogy a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 2019. január 1-jétől ingatlan bérbeadás esetén ezen díjakat nem tekinti személyi jövedelemadó szempontjából bevételnek.
közös tulajdonú ingatlan bérbeadása 50-50 % tulajdoni viszonyban: feleség nyilatkozik, hogy az ingatlant hasznositani nem kivánja, nem tart igényt a bevételre, ezáltal adókötelezettsége sem keletkezik. Ily módon a férj állit ki számlát havonta és a férj fizeti az SZJA-t. ECS-ként az ingatlan vételárának csak a fele számolható el? Nevezetesen csak a férjre eső rész?
Tisztelt Szakértők,
Lakásbérbeadáshoz kapcsolódó bevételek elszámolása tárgyu cikkük igen hasznos. Lenne azonban pár kérdésem, melyre nem találtam benne választ:
Elektromos áram dij fizetése: A bérlő az almérőként felszerelt mérőóra állása szerint fizeti az áramdijat. Az ÉMÁSZ-tól a havi számla összege azonban magasabb, mint amit az albérlő fizet, mert a főbérlő is használ pl. kapunyitót, fünyiráshoz csatlakozást, egyéb fogyasztást arról az áramforrásról. Ebben az esetben bevétel az Émász számla vagy nem?
Másik kérdés: Társasházban hőközpont van, és évente 1x nézik a lakásban a hőmennyiség fogyasztást, akkor korrigálják + vagy – az éves végszámlát. FŐTÁV havonta eltérő összeggel számláz (figyelembe veszi a házközponti fogyasztást, plusz a kiadott lakás területét), bérlő a havi számlaösszeget fizeti pontosan. Az éves korrigálás hónapjában vagy rá kell fizetni valamennyit vagy esetleg visszautal a Főtáv. Ebben az esetben a számla bevétel vagy nem?
köszönöm válaszukat.
Véleményem szerint az Szja-tv. 17. § (3a) bekezdésének megfelelő rezsi összegek ugyan nem minősülnek bevételnek az Szja-tv. alkalmazásában, de az Áfa-tv. szempontjából nincs változás, a bérbeadó saját nevében vesz igénybe szolgáltatást és azt változatlan formában tovább nyújtja a bérbevevő részére, következésképp az áfa bizonylaton ezt az összeget szerepeltetni kell és az áfa alanyi adómentes keretet "fogyasztja", abba beszámítandó.