adozona.hu
Így érvényesíthető a családi kedvezmény felváltva gondozott gyermek esetén
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Igy_ervenyesitheto_csaladi_kedvezmeny_felva_M6TEQW
Így érvényesíthető a családi kedvezmény felváltva gondozott gyermek esetén
A NAV ellenőrzései, jogkövetésre ösztönző vizsgálatai, támogató eljárásai során tapasztalt gyakori hiba, hogy az elvált, külön élő szülők családi kedvezményt érvényesítenek a gyermekeikre vonatkozóan közös felügyeletet megállapító bírósági döntés, illetve ügyvéd előtt tett megállapodás alapján. Fontos azonban tudni, hogy a közös szülői felügyeleti jog nem azonos a gyermek felváltva gondozásával – írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A közös szülői felügyeleti jog azt jelenti, hogy a gyermek életét meghatározó körülményekről – például névválasztás, iskolaválasztás, állampolgárság megválasztása – a szülők közösen döntenek.
A felváltva gondozás ettől eltérően azt jelenti, hogy a szülők megegyeznek abban, hogy a gyermek meghatározott ideig az egyik, meghatározott ideig pedig a másik szülő háztartásában él, tehát időszakonként vagy az anya vagy az apa gondoskodik róla.
A közös szülői felügyeleti jog a felváltva gondozás előfeltétele, de ettől a szülők még nem minősülnek felváltva gondozó szülőknek – ezt bírói ítélet vagy a felek bírói ítélettel jóváhagyott egyezsége, illetve a felek megállapodása tartalmazza.
A családi kedvezmény érvényesítéséhez nem elegendő az, hogy a szülő gyermektartást fizet, illetve hozzájárul a gyermekekkel kapcsolatos kiadásokhoz, és az sem, hogy a felváltva gondozásról megállapodás született bíróság vagy ügyvéd előtt.
Ha a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket jogerős bírósági döntés, egyezség vagy közös nyilatkozat alapján, és ezért a családi pótlékra 50-50 százalékos arányban mindkét szülő jogosult, akkor a gyermek kedvezményezett eltartottként szerepeltethető mindkét szülő, valamint a szülő házastársának bevallásában is [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 29/B § (1e) bekezdése].
Felváltva gondozás esetén a gyermekek után akkor érvényesíthet mindkét szülő családi kedvezményt, ha a kormányhivatal felé közösen nyilatkoztak, és a családtámogatási ellátásra – családi pótlékra – határozat alapján 50-50 százalékban mindkét szülő jogosult. Így a családi kedvezményre – 50-50 százalékos mértékben – mindkét szülő jogosulttá válik.
Azok a szülők, akik a gyermeküket ugyan felváltva gondozzák, de a családi pótlék 50-50 százalékos megosztását nem kérelmezték, nem jogosultak mindketten családi pótlékra, és így családi kedvezményre sem – olvasható a nav.gov.hu-n.
Hozzászólások (1)
Tisztelt Szakértő!
Egy munkavállaló - kormányhivataltól kapott igazolása alapján - biztosítási jogviszonya 2020.08.10.-2022.12.31.-ig tartott.
Ez után a munkaviszonya után két új munkaviszonyt létesít
- „A” munkahelyen 2023.01.01.-én, ez nyitott munkaviszony továbbra is
- „B” munkahelyen 2023.01.15.-én, ez is nyitott jogviszony
A kérdésünk az, hogy külön- külön vizsgálva, melyik jogviszonynál ( A és B ) vehetjük figyelembe Tbj. 5 §-ban szereplő ellátásokhoz a folyamatos biztosítást.
a., Csak az „A” esetben, ott nincs egy nap megszakítás sem,
b., A „B” esetben is, mert a két jogviszony között csak 14 nap megszakítás van.
2019. évi CXXII. törvény [ Tbj. (új) ]
9. § Az egyidejűleg több biztosítással járó jogviszonyban álló személy biztosításának fennállását mindegyik jogviszonyában külön-külön kell elbírálni. A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.
Ebben az esetben a lezárt jogviszony után egyik munkaviszony között sincs 30 napot meghaladó szünetelés.
A folyamatosság szempontjából mind a két új jogviszonynál figyelembe vehető a lezárt jogviszony?
Válaszát előre is köszönöm!
Szabó Béla