hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi kedvezmény válás után

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A gyermekesek válása utáni osztozkodásban – a közös lakás és az ingóságok megosztása mellett – az is kérdés, hogy a kialakuló új helyzetben és kapcsolatokban ki-ki hogyan és mennyi családi kedvezményt érvényesíthet.

A családi kedvezményre jogosultság és a kedvezmény mértéke a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) fő szabálya szerint a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) által meghatározott családi pótlékra jogosultsághoz kötődik [Szja tv. 29/A § (3) bekezdés].

Házastársak esetében a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő és a vele együtt élő házastársa a saját háztartásában nevelt gyermekre tekintettel jogosult családi pótlékra (nevelési ellátásra, iskoláztatási támogatásra) és így a családi kedvezmény közös/megosztott érvényesítésére is [Cst. 7. § (1) bekezdés; 8. § (1) bekezdés]. Ez azt jelenti, hogy a házasság fennállása idején mindketten jogosultak a közös háztartásban nevelt közös gyermekük és bármelyikük vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke után a családi kedvezményre.
 
A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.

Gyakori félreértés, hogy a gyermek/gyermekek közös felügyeletének a válási okiratban történő rögzítése esetén fennmarad mindkét fél családi kedvezményre való jogosultsága.

A közös felügyelet azt jelenti, hogy az egyik szülőnél maradó gyermeket érintő ügyekben (nevelés, iskolaválasztás stb.) a másik szülőnek beleszólási joga van, elviheti őt meghatározott időre, szünidőre. Azonban – már a válás kimondása előtt is – a családtól különélő félnek megszűnik, illetve csak a külön háztartásába vitt gyermek tekintetében marad fenn a családi pótlékra és ebből következően a családi kedvezményre való jogosultsága.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, igénybe veheti-e a családi kedvezményt az anyától és a gyermekektől elköltözött apa, illetve, hogy ki jogosult családi kedvezményre, ha jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján a szülők egyenlő időszakokban, felváltva gondozzák gyermeküket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink