adozona.hu
Családi kedvezmény válás után
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Csaladi_kedvezmeny_valas_utan_IACNUA
Családi kedvezmény válás után
A gyermekesek válása utáni osztozkodásban – a közös lakás és az ingóságok megosztása mellett – az is kérdés, hogy a kialakuló új helyzetben és kapcsolatokban ki-ki hogyan és mennyi családi kedvezményt érvényesíthet.
Házastársak esetében a vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő és a vele együtt élő házastársa a saját háztartásában nevelt gyermekre tekintettel jogosult családi pótlékra (nevelési ellátásra, iskoláztatási támogatásra) és így a családi kedvezmény közös/megosztott érvényesítésére is [Cst. 7. § (1) bekezdés; 8. § (1) bekezdés]. Ez azt jelenti, hogy a házasság fennállása idején mindketten jogosultak a közös háztartásban nevelt közös gyermekük és bármelyikük vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke után a családi kedvezményre.
A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban. |
Gyakori félreértés, hogy a gyermek/gyermekek közös felügyeletének a válási okiratban történő rögzítése esetén fennmarad mindkét fél családi kedvezményre való jogosultsága.
A közös felügyelet azt jelenti, hogy az egyik szülőnél maradó gyermeket érintő ügyekben (nevelés, iskolaválasztás stb.) a másik szülőnek beleszólási joga van, elviheti őt meghatározott időre, szünidőre. Azonban – már a válás kimondása előtt is – a családtól különélő félnek megszűnik, illetve csak a külön háztartásába vitt gyermek tekintetében marad fenn a családi pótlékra és ebből következően a családi kedvezményre való jogosultsága.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, igénybe veheti-e a családi kedvezményt az anyától és a gyermekektől elköltözött apa, illetve, hogy ki jogosult családi kedvezményre, ha jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján a szülők egyenlő időszakokban, felváltva gondozzák gyermeküket!
Hozzászólások (0)