hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Borászati termékek adómentes juttatása

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Sorra jönnek az őszi, téli hónapok jeles ünnepei, a cégek évzáró rendezvényei, amikor az eseményen résztvevők különféle juttatásokban, legtöbbször személyre szóló ajándékban is részesülnek. Cikkünk az ilyen alkalmakkor adómentesen adható borászati termékek juttatására vonatkozó tudnivalókra hívja fel a figyelmet.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 1. számú mellékletének 8.45. alpontja szerint adómentes „a juttató által reprezentációs és nem reprezentációs célú vendéglátás keretében, továbbá üzleti ajándékként vagy csekély értékű ajándékként történő juttatás céljából közvetlenül a szőlészetről és borászatról szóló 2020. évi CLXIII. törvény 9. § (1) bekezdése szerinti forgalomba hozatalt kezdeményező borászati üzemengedélyestől palackozott kiszerelésben vásárolt, oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borászati termék, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borászati termék, azzal, hogy a juttató az ilyen célból beszerzett termékekről olyan nyilvántartást vezet, melyből megállapítható a beszerzés forrása és a termék felhasználásának módja is”.

Az adókról további cikkeinket itt és itt olvashatja el!

Kétségtelen, hogy e tömör megfogalmazás komoly fejtörést okoz a gyakorlatban, ha például egy esemény keretében borkóstolót rendeznek, vagy palackozott terméket ajándékoznak a résztvevőknek.

A mentesség körébe tartozó borászati termékek körébe az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet VII. melléklet II. részében szereplő, szőlőből készült termékek tartoznak. Eszerint az adómentesség a következő borászati termékekre terjed ki:

– bor;

– még erjedésben lévő újbor;

– likőrbor;

– pezsgő;

– minőségi pezsgő;

– illatos minőségi pezsgő;

– szén-dioxid hozzáadásával készült habzóbor;

– gyöngyözőbor;

– szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőbor;

– szőlőmust;

– sűrített szőlőmust;

– finomított szőlőmustsűrítmény;

– szárított szőlőből készült bor;

– túlérett szőlőből készült bor;

– borecet.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben további részleteket ismertetünk az adómentességi rendelkezésekről!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés érvényesítése kft. megszűnése után

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Munkahelyi gerinctorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. – Öröklés, ingatlanvagyon, illeték

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink